KİLOLU KİŞİLERDE KANSER RİSKİ

REUTERS

ABD'deki Teksas Üniversitesine bağlı Kanser Merkezinden Dr. Donghui Li,  vücut kitle endeksi ile pankreas kanseri arasındaki bağlantıyı göstermek amacıyla  yapılan araştırmada ilk kez, hangi yaşta aşırı kilonun pankreas kanseri riskini  artırdığını da incelediklerini belirtti.

Araştırma sonunda, 14-19 yaşında aşırı kilolu olan gençlerin pankreas  kanserine yakalanma riskinin normal kilodakilere göre yüzde 60 fazla olduğu  görüldü. Aşırı kilonun 20 ve 30'lu yaşlardaki kişilerde ise pankreas kanseri  riskini 2-3 kat artırdığı saptandı.

Aşırı kilo ve kanserin ortaya çıktığı yaş arasındaki bağ da belirlendi.  Kanserin, ortalama olarak, normal kilodakilerde 64, aşırı kilodakilerde 61,  obezlerde 59 yaşında ortaya çıktığı sonucu elde edildi.

Kilonun hastaların yaşam süresinde de önemli rol oynadığına dikkat  çekilen araştırmada, pankreas kanserine yakalanan normal kilodaki bir kişinin  tanı konulduktan sonra ortalama 18, aşırı kilolu ya da obez hastaların ise 13 ay  hayatta kalabildiği belirlendi.

2004-2008'de yapılan ve Amerikan Tıp Derneğinin (JAMA) yayın organında  yayımlanan araştırmaya 841'i pankreas kanserine yakalanmış 1595 kadın ve erkek  katıldı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.