KİLOLULAR DAHA UZUN YAŞIYOR

AFP

Araştırmaya göre,  biraz kilolu yaşlıların, kilosu normal olanlardan daha uzun süre yaşama olasılığı bulunuyor.

Batı Avustralya Üniversitesi'nde yapılan ve Amerikan Yaşlılık Vakfı  dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, aşırı kilolu veya az kilolu olmak ise  yaşamı kısaltıyor.

70 yaşının üzerinde 9 bin 200 denek üzerinde yapılan araştırmada,  kilosuna dikkat etmeden, hareketsiz bir hayat süren özellikle kadınların yaşam  sürelerinin de kısaldığı ortaya çıktı.

70-75 yaşlarındaki gönüllüler arasında 10 yılı aşkın ölüm oranını izleyen  araştırmacılar, vücut kitle endeksine göre, kilolu olanların sadece daha az ölüm  riskine sahip olmakla kalmayıp, kalp-damar hastalıkları, kanser ve kronik akciğer  hastalığı gibi spesifik hastalıklardan ölüm risklerinin de daha düşük olduğunu  gördüler.

Obez grup ile normal kilolu grubun ölüm oranlarının aynı olduğunu tespit  eden araştırmacılara göre, ancak çok aşırı kilolu olan yaşlıların 10 yıllık  sürede ölüm riski daha fazla bulunuyor.

Araştırmanın sonuç bölümünde, kilolu olmanın yaşlı insanlar için daha az  zararlı olabileceği ve bunun da bu alanda daha önce yapılan araştırmalardaki  bulgularla uyuştuğu kaydedildi.

Araştırmada yer alan doktorlar, yaşlılar için vücut kitle endeksi  sınıflandırmasının gözden geçirilmesinin zamanının geldiğini ifade ettiler.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.