KİMSE DİŞSİZ KALMAYACAK

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA

Artık kimse dişsiz kalmayacak. Kalçadan alınan kök hücrenin, diş bölgesine enjektesiyle kemik oluşturulacak.


ICOI Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Ali Arif Özzeybek, 30’lu yaşlarda başlayan diş kayıplarının, o bölgede, yüzde 33’e varan kemik kayıpları meydana getirdiğini belirterek, kalçadan alınan kök hücrenin, diş bölgesine enjektesiyle kemik oluşturulduğunu söyledi.

Dr. Ali Arif Özzeybek, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, diş bölgesindeki kemik kayıplarının, o bölgeye implant yerleştirilmesini de güçleştirdiğini belirterek şunları söyledi:

KEMİK OLUŞTURULUYOR

"Kemik kayıpları meydana gelen bölge için kalçadan enjeksiyonla girilip kemik iliği alınıyor. Bunun içerisinde öncül hücreler var. Bu hücreler implantın yapılacağı yere enjekte ediliyor ve orada dört ay içinde kemiğin büyümesi sağlanıyor. Daha sonra oluşan kemik üzerine implant yerleştiriliyor ve kişi dişsiz kalmıyor.

YAŞLI GÖRÜNÜM ENGELLENİYOR

Meydana gelen diş ve buna bağlı olarak oluşan kemik kayıpları, kişinin yüz hatlarını da değiştiriyor ve yaşlı bir insan görünümü meydana getiriyor. Bunun da ötesinde kişinin ısırma kuvveti düşüyor.

TÜRKİYE’DE DE YAPILABİLECEK

Ağırlıklı olarak Avrupa ve Amerika’da kullanılan yöntem henüz Türkiye’de uygulanmıyor. Ancak teknik, The Marmara Oteli’nde 15 Nisan’da başlayacak ve üç gün sürecek "Avrupa Sempozyumu"nda Türk doktorlarına canlı cerrahi ile anlatılacak. Böylece en kısa sürede Türkiye’de de uygulanabilecek.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.