Kimsenin bilmediği parfüm

Kimsenin bilmediği parfüm, vanilya, karanfil adası.

Afrika’nın doğusunda Mozambik ile Madagaskar arasında yer alan Anjouan, Komor Adaları’nı oluşturan üç adadan biri. Denizden yaklaşırken karanfil kokusuyla karşılıyor ada sizi. Muhteşem sahilleri, yanardağları ve deniz parklarıyla turizm için oldukça ideal bir yer burası.

Ama 1975’e kadar Fransız sömürgesi olan Komorlar, o tarihten beri 20 darbe ve iktidar savaşları yüzünden turistlerin uğrak yeri olamadı. Bu parlak yeşil ve kırmızı renkli karanfiller ağaçtan toplanıp kurutulduğunda bildiğimiz kahverengi halini alıyor. Komor Adaları’nı oluşturan üç ada arasında devlet başkanlığının dönüşümlü yapılması sayesinde artık bu siyasi çekişmelere çözüm bulunmuş görünüyor.

Böylece adını yeni duyduğumuz bu ülkeye gitme kararı almıştık. Daha önce hayatımda hiç karanfil ağacı görmemiştim. Yaklaşınca etrafa koku saçan karanfil topaklarını gördüm.

Az ötede çocuklar orta boy ağaçların üstünde olgunlaşmış olanları topluyordu. Sonra bu topakları elleriyle tek tek ayırıyor ve yol kenarlarına sererek güneşte kurutuyorlardı. Birkaç gün içinde bu baharat karanfiller parlak yeşil ve kırmızıdan, mutfaklarımızda kullandığımız kahverengi hale dönüşecekti.
Ülkenin en büyük ihraç ürünü olan bu karanfiller toplanıp dünyanın dört bir yanına gönderilecekti.

BBC TRAVEL


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Ocak 2017Yayınlanma Tarihi:03 Mart 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.