KIRIK KALP ONARILACAK

REUTERS

Amerikalı araştırmacılar, stresli ya da duygusal olaylarla bağlantılı tanınmış bir durum olan "kırık kalp sendromu"na yakalanan 70 hasta üzerinde araştırma yaptı.

Hastaların tamamı, yüzde 20'si kritik de olsa, ya aspirin ile ya da beta blokerler, ACE inhibitörleri ve statinler gibi kalp ilaçlarıyla  iyileştirildi.

Amerikan Kardiyoloji dergisinde yayımlanan bir araştırmada da, bu  sendroma muhtemelen stres hormonlarındaki artışın neden olduğu belirtildi.

Tıpta "Takotsubo kardiyomiyopati" olarak bilinen "kırık kalp sendromu",  ilk kez 1990'lı yılların başlarında Japon bilim adamlarınca tanımlandı.

Bu sendromun belirtileri göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi kalp krizini  andırsa da hemen tedavi edildiği takdirde, geçici ve tamamen sona erdirilebilir  bir sendrom şeklinde görülüyor.

Araştırmacılar kırık kalp sendromunun, kışın görülen kalp krizlerinin  aksine, bahar ve yaz aylarında ortaya çıktığını da ortaya koydu.

Araştırmacılardan Miriam hastanesinden doktor Richard Regnante, bu  sendromla ilgili halen öğrenecekleri daha çok şey bulunmasına rağmen, bunun,  hastalar ilk 48 saatte tedavi edildiği sürece ölümle sonuçlanmadığını belirtti.

Araştırmanın, Temmuz 2004 ile Nisan 2008 arasında ABD'nin Rhode Island  eyaletindeki iki hastanede yatan 70 sendrom hastası üzerinde yapıldığı  kaydedildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.