KIRIŞIKLIKLARA KARŞI ÜZÜM

DHA

Konya Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nejdet Şen, her gün çekirdeğiyle birlikte bir avuç yenen kuru üzümün kalp krizi riskini azalttığını ve ciltteki kırışıkların oluşmasını engellediğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Nejdet Şen, özellikle 25 yaşın üzerindeki insanlarda serbest radikaller olarak adlandırılan vücutta istenmeyen zararlı maddelerin çoğaldığını belirterek şunları söyledi:

"Antioksidantlar, özellikle serbest radikallerin yok edilmesinde çok etkin rol oynuyor. Doğal ve sentetik olarak ikiye ayrılıyorlar. Doğal olanları kullanmak daha önemli ve bu madde kuru üzümde çok sayıda bulunuyor."

Yrd. Doç. Dr. Nejdet Şen, vücuda antioksidant kazandırmak için kuru üzümün çekirdeğiyle birlikte çiğnenerek yenmesi gerektiğini belirtti. Bir avuç kuru üzümün kalp krizini ve ciltteki kırışıklığı önlediğini ifade eden Şen, şöyle devam etti:

"Çekirdeğiyle yenen kuru üzüm birçok hastalığa iyi geliyor. Ayrıca kuru üzüm, C vitaniminden 20 kat, E vitamininden de 50 kat daha etkili oluyor. Günde bir avuç yemek yeterli. Özellikle kadınların kullanmasını tavsiye ediyorum. Çünkü cilt bakımına önem veriyorlar."

Yrd. Doç. Nejdet Şen, kuru üzümün diş eti kanaması ve fazla kilodan dolayı bacaklarda morarma gibi rahatsızlıklara da iyi geldiğini belirterek, "Aşırı olmamak şartıyla, şeker hastaları ve görme bozukluğu olanlar da tüketebilir" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.