KİRLENMELERİNE İZİN VERİN!

AFP

Çocukların üstlerini başlarını kirleterek oynamalarına izin verin! Çünkü kendi kendisini onarma yeteneğini engelleyebilirsiniz.

Çocukların üstlerini başlarını kirleterek oynamalarına izin verilmesi gerektiği, çünkü çok temiz olmanın derinin kendi kendisini onarma yeteneğini engelleyebileceği belirtildi.

Daily Telegraph'taki habere göre bilim adamları, derinin üzerindeki  bakterilerin, yaralanma durumunda iltihapla mücadelede önemli rol oynadığını  belirlediler.

San Diego'daki California Üniversitesinden dermatolog Prof. Richard Gallo  başkanlığındaki bir ekip, fare ve insan hücreleri üzerinde yaptığı araştırmada,  deri yüzeyinde bulunan stafilokok adlı bakterinin, yaralandıktan sonra  oluşabilecek iltihabı önleyebildiğini saptadı.

Prof. Gallo, stafilokok bakterisinin bir ögesinin iltihabı önleme  mekanizmasını ilk kez kendilerinin bulduklarını söyledi.

Bu etkinin, derinin dış tabakası üzerindeki esas epitel hücreleri  kerotinosit üzerinde etkili olan, stafilokok lipoteikoik asit adlı molekül  sayesinde sağlandığı belirtildi.

"Parents Outloud" adlı bir baskı grubu, araştırmanın, sağlık kaygısıyla  çocukların üzerine titremenin önlenmesi yönündeki kampanyalarına bilimsel destek  sağladığını bildirdi.

Grubun sözcüsü Margaret Morrissey, "Bu araştırma ebeveynlerin, çocukların  sokağa çıkıp oynamaları ve üstleri-başlarını kirletmelerinin doğal olduğunu ve  sağlıklarını tehlikeye atmayacaklarını anlamalarını sağlayacağını umuyorum"  dedi.

Morrissey, ebeveynlerin sürekli, çocuklarını temiz ve sağlıklı tutmak  için antibakteriyel ürünler alma yönünde bombardımana tabi tutulduğunu  hatırlattı.

Toxic Childhood adlı kitabın yazarı Sue palmer da, "çocukları sarıp  sarmalamanın ve mikroplarla karşılaşmalarına izin vermemenin daha zararlı  olduğunu" söyledi.

Bulgular, küçükken mikroplara maruz kalmanın, bağışıklık sistemini  alerjileri önlemede savaşa hazırladığı yönündeki önceki araştırmaları  destekliyor.
"Hijyen hipotezi" daha önce, gelişmiş ülkelerde giderek daha çok sayıda  çocuğun egzema ve saman nezlesi gibi alerjilere yakalanmalarına açıklama getirmek  için kullanılmıştı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.