KIŞ AYLARI DEPRESYON NEDENİ

DHA

Kış ayları depresyona sokuyor. Ama korkmayın, hastalığa yakalanmamak ve depresyona girmemek için bu önerileri okuyun.

Konya’da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Rüstem Aşkın, kış aylarının insanlarda depresyona neden olduğunu söyledi.

Prof.Dr. Rüstem Aşkın, kış depresyonunun mevsimsel bir hastalık olduğunu belirterek, "İnsanlar güneşli havalarda daha neşeli olurken, kış aylarında durgun, hüzünlü ve huzursuz olurlar. Havaların kapalı ve soğuk olması insanların sosyal etkinliklerini ve hareket kabiliyetlerini kısıtlıyor" dedi. Prof.Dr. Aşkın, bu tür havalardan etkilenen kişilerin, depresyona girmemek ve hastalığa yakalanmamak için, yürüyüş yapabileceğini, kapalı alanda sportif ve sanatsal faaliyetlere katılabileceğini söyledi.

Müziğin ve hobilerin, insanların ruh halini pizitf etkileyebileceğini belirten Prof.Dr. Rüstem Aşkın, "Kişiler, bu hastalık ve ruh hali karşısında, kendisini organize etmelidir. Buna yönelik sınırlamalardan ve mazeretlerden sıyrılarak çaba göstermelidir. Eğer bu tür etkinlikler ve çalışmalar rahatlamaya yetmiyorsa, profesyonel yardım almaları ve hekime başvurmaları söz konusudur" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.