KIŞ DEPRESYONUNA GEÇİT YOK

KIŞ DEPRESYONUNA GEÇİT YOKKAYNAK: hurriyet.com.tr

Kış mevsimi çoğu kişi için yorgun, umutsuz ve karamsarlıkla dolu geçen bir dönem. Araştırmalar, kış depresyonundan özellikle yaratıcı olan ve yaptığı işlerde yaratıcılığını kullanan kişilerin etkilendiğini gösteriyor.

Günümüzde ciddi bir rahatsızlık olarak kabul edilen "Kış Depresyonu" ile mücadele konusunda gün geçtikçe daha etkili yöntemler keşfediliyor. Bunlardan biri, ABD'de yıllardır kullanılan "Işık Terapisi". Bu tedavide, depresyondaki kişi çok parlak ışık veren bir lamba karşısında belirli bir süre oturuyor. Bundan etkilenen içsel saati sayesinde, mevsim değiştiği zaman vücudu artık kışın geldiğine dair sinyal göndermiyor.

Bir diğer yöntem de antioksidan bitki çaylarının tüketilmesi. Bu tür bitki çayları, mevsim değişikliklerinin yarattığı olumsuzluklara karşı etkili oluyor. Peki depresyonda olduğunuzu nasıl anlarsınız? Bunun birkaç önemli belirtisi var: Eğer normalden daha fazla uyuyor ya da tam tersine, uykusuzluk çekiyorsanız; kendinizi çok yorgun hissediyorsanız, şekerli besinlere karşı aşırı bir düşkünlük gösteriyorsanız, sebepsiz yere umutsuzluk ve karamsarlığa kapılıyorsanız depresyon kapınızı çaldı çalacak demektir! Bol bol taze meyve ve sebze tüketmeyi, egzersiz yapmayı ve antioksidan çaylar içmeyi ihmal etmeyin!Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.