KISA BOYLULAR RİSK ALTINDA

REUTERS

Kısa boyluların, nüfusun geneline oranla  kronik akciğer hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Nottingham Üniversitesinin, 35 yaş üstünde bir milyonu aşkın kişinin  katılımıyla yaptığı araştırma, kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH)  yakalanan kişilerin, ortalamadan 1,12 santimetre daha kısa olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, bu kişilerin boylarının kısa olmasının, yoksul bir  aileden geldiklerinin "işareti" olabileceğini de belirttiler.
 
Sonuçları Journal of Epidemiology and Community Health dergisinde  yayımlanan araştırma çerçevesinde, 1 milyon 25 bin 662 kişinin sağlık  durumlarıyla ilgili verilerin incelendiği, özellikle 35 ila 49 yaşlarındaki  kişilerde boyla akciğer hastalığı arasındaki ilişkinin çok güçlü olduğunun  gözlendiği kaydedildi.

Araştırmada, kişinin yaşı büyüdükçe, boyla akciğer hastalığı arasındaki  bağlantının kademeli olarak azaldığı görüldü.
 
Amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık grubu olan KOAH'ın en  sık görülen özelliği, akciğerlere giren ve akciğerlerden çıkan havayı nefes  darlığına neden olacak derecede kısıtlayabilmesidir.

Araştırmacılar, hastalığın daha çok yoksul ailelerden gelen, çocukken  kötü beslenen, sigara içilen evlerde büyüyen ve kendileri de sigara içen  kişilerde görüldüğünü düşünüyorlar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.