KİŞİLİĞİNİZ KOPYALANACAK

A.A

Bu projeyle kişiliğinizi birebir kopyalayan sensörler, bulunduğunuz ortamı size göre ayarlayacak.

Avrupa Birliği'nin (AB)  sanayiye dönük EUREKA programı kapsamında desteklenen "sayısal kişilikler" projesinde, evlere, iş yerlerine, alışveriş merkezlerine ve lokantalara  yerleştirilen sensörler, kişiler hakkında sürekli bilgi toplayacak ve böylece  kişiliklerin sayısal birer kopyası çıkarılacak.

Cep telefonu, sensör ve bilgisayar yazılımından oluşan sistem, kişinin  yeme, içme, alışveriş, müzik, TV, internet gibi gündelik alışkanlıklarını  tanıyabilecek ve kişinin bulunduğu mekanı alışkanlıklarına göre ayarlayacak.

Yeni teknolojide, kişilik özellikleri cep telefonunda saklanacak ve  bilgiler sensörlerle etkileşime girecek.

Türkiye koordinatörü Mobilera Bilişim  ve İletişim Teknolojileri Tic. A.Ş'nin yönetici ortağı Zeynep Sarılar Akaltan,  şirketlerinin 2 yıl önce geliştirdiği “akıllı evler-AMEC” projesinin EUREKA  platformundaki “En İyi ITEA2 Projesi Ödülünü” kazandığını bildirdi.
 
Akıllı evler projesinde dijital ürünler ve interaktif servislerin,  geleceğin ev ortamındaki yaşamı ne şekilde destekleyebileceğiyle ilgili bir  çalışma yaptıklarını anlatan Akaltan, projede kullanıcının merkez noktasını  oluşturduğu, akıllı ve interaktif sistemlerin, farklı arayüzler ile internet  servislerine bağlanabildiği bir sistem tasarladıklarını söyledi.

Sistemin 8 ortaklı bir konsorsiyum tarafından 2 yıllık bir sürede hayata  geçirildiğini kaydeden Akaltan, projede Mobilera'nın, AMEC platformunu  geliştirerek aktif bir rol üstlendiğini belirtti.

Akaltan, konsorsiyumun yakın gelecekte, bireylerin ev yaşamlarının, ortam  uyumlu ev aletleri, ev içi internet servisleri ve duruma uyumlu içeriklerle ne  kadar kolaylaşacağını gösteren ikna edici pilot uygulamalar geliştirdiğini ifade  etti.
        
AKILLI EVLERDEN, SAYISAL KİŞİLİKLERE
        
Akaltan, “Akıllı Evler” projesinin ardından Türkiye'de koordinasyonunu TÜBİTAK'ın üstlendiği EUREKA-Celtic tarafından desteklenen  “Bağlam Temelli
Sayısal Kişilik Sistemleri Projesi”ni geçen yıl hayata geçirmeye başladıklarını  bildirdi.

Çalışmaları hızla süren, Türkiye, İspanya ve Fransa'nın yer aldığı  projenin uluslararası koordinatörlüğünü İspanya'dan European Software Institude  (ESI), Türkiye konsorsiyumu koordinatörlüğünü ise Mobilera'nın yürüttüğünü dile  getiren Akaltan, Türkiye'deki konsorsiyumda, Turkcell, Caretta ve STM  firmalarının yer aldığını kaydetti.

Sayısal kişiliklerin oluşturulacağı projede geliştirilen sistemlerin,  kişilerin bulundukları ortamdaki davranışlarını gözleyerek, alışkanlıkları tespit  edebildiğini belirten Akaltan, sayısal kişiliklerin bu davranış setine göre  oluşturulacağını söyledi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

"Bağlam Temelli Sayısal Kişilik Sistemleri" projesinin çalışmalarının  devam ettiğini bildiren Akaltan, sistemin temel yapısının sayısal kişilik  bilgilerinin GSM platformu üzerinden, cep telefonları aracılığıyla taşınabilir  olmasına dayandığını belirtti.

Sistemin etraftaki sensörlerden sürekli gelen bilgilerle güncelleneceğini  ve bu bilgilere göre kişiye özel tepkiler vereceğini dile getiren Akaltan, şöyle  konuştu:

"Cep telefonu ve sensörlerin ilişkisi, NFC ya da bluetooth gibi mevcut  kanallar aracılığıyla yapılacak. Cep telefonu kişinin tüm davranışlarını  algılayabilecek ve etrafla kişilik arasında sürekli bir iletişim kurulmasını  sağlayacak.

Burada bir anlamlandırma mühendisi olacak. Bunun merkezi de kişinin  istediği bir yerde saklanacak.

Sayısal kişilik, kişinin ne yediğini, eve ne zaman geldiğini ve geldikten  sonra TV'de ne izlediğini, hangi internet sitelerine girdiğini, hangi müziği  dinlediğini bilecek. Bir anlamda kişinin nelerden hoşlandığını, nelerden  hoşlanmadığını kayıt altına alacak. Daha sonra da kişinin nerede ne yapmak  istediğini otomatik olarak yapacak.

Projede, eve girdiğinde kişinin yüz hareketlerine göre duygusal durumunun  da algılanıp ona göre düzenlemelerin de yapılması gibi çok uç planlamalar da  olabilir. Tüm bu bilgiler, kişinin istediği anlarda kayıt altına alınacak."

Akaltan, konsorsiyumun çalışmalarını hızla sürdürdüğü projenin gelecek  yılın sonunda tamamlanacağını sözlerine ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.