KIŞIN HANTALLIĞINI SPORLA ATIN

A.A

Soğuklar nedeniyle kısıtlanan bireysel sportif aktivitelere yeniden dönme zamanının geldiği açıklandı. İşte öneriler.

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Sporda Psikososyal Alanlar Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşam için sporun büyük önem taşıdığını belirtti.

Ancak kış aylarında insanların evlerinde kapalı kaldığını, fazla spor yapma imkanı bulamadığını ifade eden Kaya, "Soğuk kış günlerinde vücutlarımız uzun süre atıl kalmıştı. Yağan kar ve yağmurla birlikte havalar temizlendi. Artık oksijeni bol havalarda spor yapılarak kışın hantallığını atmanın tam zamanı" dedi.

OKSİJENİ BOL HAVADA SPOR YAPIN

Kaya, sporun kirli olmayan oksijeni bol olan ortamlarda yapılması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Spor yaptığımız sırada normalden 4-5 kat daha fazla hava soluyoruz. Bu nedenle spor salonu da olsa içerideki havanın temiz olmasına dikkat edilmeli. İnsan dokusu temiz havayla yenilenen, betonarme bir yapı gibidir. Bu yapı ne kadar sağlam malzemelerle beslenirse o kadar sağlam olur. Aynı şekilde kirli hava solumakla da aynı şekilde vücutta hastalıklar için bir alt yapı oluşturulmuş olur. Bu nedenle, sağlıklı gıdalarla birlikte oksijeni bol hava almaya özen göstermeliyiz. Kirli hava bulunan ortamlardan kaçınmalıyız."

Spor yapmak için belirli bir saat ve süre önermediklerini dile getiren Kaya, 50 kiloluk bayanla 100 kiloluk bir erkeğin bir olamayacağını, bu nedenle herkesin kendi bünyesine göre egzersiz ve spor yapması gerektiğini bildirdi.

Konya'nın merkez Selçuklu ilçe Belediyesi Uluslararası Spor Salonu ve Kongre Merkezi sorumlusu Mehmet Özkan da, merkeze gelen çok sayıda vatandaşın buralardaki spor aletlerinden ücretsiz olarak faydalandığını belirtti.

Kongre merkezinde resmi kurum ve kuruluşların düzenlediği spor müsabakalarının da yapıldığını dile getiren Özkan, sabah 07.00'den akşam 18.30'a kadar açık olan merkeze günün her saatinde, her yaş ve meslekten insanın gelerek spor yaptığı bildirdi.

HER YAŞ VE MESLEKTEN İNSANLAR SPOR YAPIYOR

Özkan, 2009 yılı kasım aylarında başlayan soğuk hava, ardından gelen kar ve yağmur nedeniyle tatil günlerinde çok dışarı çıkma imkanı bulamayan vatandaşların, havaların ısınmasıyla birlikte spor salonlarına akın ettiğini dile getirerek, “Kongre Merkezi'nin dışında Selçuklu Belediyesi Stadyumu da halka açık. Kışın hantallığını üzerinden atmak isteyen birçok vatandaş, bu stadyumda koşu yapıp kondisyon ve fitness aletleriyle ter atıyor” dedi.
Özkan, Merkez'de hentboldan, basketbol ve Uzakdoğu sporlarına kadar her türlü aktivitenin yapılabildiğini, özellikle küçük yaştaki çocukların buraya büyük ilgi gösterdiğini bildirdi.

Konya Dedeman Oteli yetkilileri ise otel bünyesinde hizmet veren spor salonunda havuz, sauna, buhar odası fitness gibi her türlü imkanın bulunduğunu bildirdi.

Tesislerinin sabah saat 06.00 ile 23.00 arası açık olduğunu dile getiren yetkililer, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte salonlara olan ilginin de arttığını kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.