KISIRLIK RİSKİ

A.A

Sıkı pantolon, erkek yumurtalıklarının vücuda daha yakın konumda durması sebebiyle oluşan ısı artışı kısırlığa yol açıyor.

Üreme Tıbbı Derneği  Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol Tavmergen, "Sıkı pantolon giyildiğinde, erkek  yumurtalıklarının vücuda daha yakın konumda durması sebebiyle ısı artışı  oluşmakta, bu da sperm hücrelerinin hareketliliğine ve sayısına olumsuz yönde  etki göstermektedir" dedi.

Üreme Tıbbı Derneği  Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol Tavmergen, "Sıkı pantolon giyildiğinde, erkek  yumurtalıklarının vücuda daha yakın konumda durması sebebiyle ısı artışı  oluşmakta, bu da sperm hücrelerinin hareketliliğine ve sayısına olumsuz yönde  etki göstermektedir" dedi.

Tavmergen, bu yıl Antalya'da ikincisi düzenlenen kongrede,  Türkiye'de evli çiftlerin yaklaşık yüzde 10-15'inin kısırlık  sorununa bağlı olarak çocuk sahibi olamadığını söyledi.

Çiftlerin 1 yıl süresince çocuk sahibi olamaması durumunda kısırlığın söz  konusu olabildiğini belirten Tavmergen, "Bu süreden sonra kısırlık tetkiklerinin  yapılmasında fayda vardır. Yapılan çalışmalar, kısırlıkların yüzde 40'ının erkek,  yüzde 40'ının kadın ve yüzde 20'sinin her ikisini birlikte ilgilendiren  nedenlerden kaynaklandığını göstermektedir" diye konuştu.

Kadınlarda görülen kısırlık sorunlarının bir kısmının iltihabi  hastalıklardan kaynaklandığını anlatan Tavmergen, 'Dış cinsel organlardan  başlayan enfeksiyonlar, rahim ağzında görülebilen enfeksiyonlar, rahim iç  tabakasındaki bazı sorunlar, geçirilmiş kürtajlara bağlı sorunlar, tüplerin  kapalı olması, aşırı zayıflık ya da aşırı kilolu olma gibi gerekçelerle  yumurtlama fonksiyonlarının bozulmuş olması gibi durumlar kadında kısırlığa yol  açmaktadır" diye konuştu.

Tavmergen, her 3-4 kadında bir görülen miyom adı verilen iyi huylu  tümörlerin rahim iç tabakasına bası yaptığını ve kısırlığa neden olabildiğine  dikkati çekerek, yumurtalık kistlerinin yumurtlama fonksiyonlarını bozabildiğini,  halk arasında bilinen şekliyle çikolata kistlerinin de yapışıklıklara neden  olabildiğini söyledi. Bu gibi durumlar sonucunda bu dokulardan salgılanan bazı  maddelerin yumurtayı ya da spermi olumsuz yönde etkileyebildiğini ifade eden  Tavmergen, söz konusu durumda yumurtanın sperm tarafından döllenmesinde sorun  yaşanabildiğini bildirdi.

Erkeklerde ise kısırlığın genellikle spermlerin sayı, hareket ve şekil  bozukluklarından kaynaklandığını belirten Tavmergen, "Bunlar arasında sıklıkla  karşılaştığımız, erkek yumurtalık dokusu civarındaki damarların genişlemesi  (varikosel), geçirilmiş olan enfeksiyonlar ya da doğuşsal bazı sorunlar nedeniyle  sperm yollarının kapalı olması kısırlığa neden olabiliyor" diye konuştu.
        
SİGARA, KISIRLIĞA YOL AÇABİLİYOR
        
Prof. Dr. Tavmergen, kadın ve erkekte görülen tıbbi sorunların dışında  çevresel faktörlerin de kadın ve erkekte kısırlığa yol açabildiğine dikkati  çekti.

Sigara tüketiminin kısırlığa ciddi zemin hazırladığını vurgulayan  Tavmergen, "Çünkü, günde 10-15 sigara tüketilmesi ve bunun 5-6 yıl boyunca devam  etmesi durumunda kadınların yaklaşık normalden 3-4 yıl önce menapoza girmesine  neden olmaktadır" dedi.

Yumurtlama fonksiyonlarının menapozdan 8 yıl önce bozulmaya başladığını  belirten Tavmergen, şunları kaydetti:

"Sigara tüketiminden kaynaklı kadının erken menapoza girmesi de daha  erken dönemde yumurtlama fonksiyonlarının bozulmasına bağlı kısırlık sorunlarının  yaşanmasına yol açacaktır. Bunun dışında sigaranın içindeki bazı maddelerin  etkisiyle, yumurtanın kromozomlarında, genetik yapısında bazı bozulmalara neden  olmaktadır. Bu da yumurtanın döllenmesini ya da döllense bile embriyonun  yerleşmesi ve gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Kadının pasif içici olması bile  gebe kalma şansını yüzde 30 oranında olumsuz yönde etkileyecektir.

Öte yandan, günde 3 bardaktan fazla kahve tüketilmesi de alınmış olan  kafein sebebiyle yumurtanın genetik şifresinde bazı sorunlara neden  olabilmektedir."

Ayrıca, zirai bazı ilaçların da kısırlığa yol açabildiğini ifade eden  Tavmergen, "Bunlar, iyi yıkanmayan yiyecekleri tüketmemiz halinde alınan  maddelerdir. Bunlar da yumurtlama fonksiyonlarını ve yumurtanın kendisini olumsuz  yönde etkiler. Çünkü, nikotin de dahil olmak üzere, vücutta biriken maddeler,  yumurtanın içinde büyüdüğü yumurta kesesinin sıvısında da bol miktarda  bulunabiliyorlar. Böylece yumurta gelişim süresince, kendisi için düşman olan bir  çevrede gelişmek zorunda kalıyor. Bu durumdaki yumurta hücresi de maalesef arzu  edilen kalitede olmuyor" uyarısında bulundu.
        
KIYAFET SEÇİMİNE DİKKAT
        
Kıyafet seçimlerinin de özellikle erkeklerde kısılığa neden olabildiğini  belirten Tavmergen, "Sıkı ve dar pantolon giyildiğinde, erkek yumurtalıklarının  vücuda daha yakın konumda durması sebebiyle ısı artışı oluşmaktadır. Isı artışı  da sperm hücrelerinin hareketliliğine ve sayısına olumsuz yönde etki  göstermektedir" dedi.

Tavmergen, yapılan mesleğe bağlı çalışma koşullarının da erkek  yumurtalığında oluşabilecek sorunlara zemin hazırlayabildiğini anlatarak, "Erkek  yumurtalıklarında ısı artışa neden olan durumlar, genellikle gün içerisinde işin  oturarak yapıldığı meslek gruplarında çalışanlarda görülmektedir. Uzun yol  şoförlerinde, yüksek ısı karşısında çalışmak zorunda olan fırıncılık gibi hizmet  verilen sektörlerde alışanlarda daha sık görülmektedir" diye konuştu.

Cep telefonlarının yaymış oldukları alanlarının bazı tümörlerin  gelişmesine neden olduğunu belirten Tavmergen, cep telefonlarının genital  bölgelere yakın yerlerde tutulmasının kadında ve erkekte yumurtalık  fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebileciğine dikkati çekti.

Prof. Dr. Erol Tavmergen, bunların dışında özellikle alkol tüketen  erkeklerde spermlerde şekil bozukluğunun görülebildiğini sözlerine ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.