Kısırlık tedavi edilebilir

-Merhabalar. 2 yıllık evli 20 yaşında bir bayanım. Henüz çocuk istemiyorum. Cinselliğimi yaşamayı çok önemsiyorum. Eşimin ön sevişmeden sonra prezervatif takması sırasında beklemek zorunda kalıyorum ve tüm isteğim sona eriyor. Hem bu açıdan hem de çocuk olmaması için prezervatiften başka ne kullanılabilir?

- Prezervatif dışında kullanılan doğum kontrol yöntemleri cinsel  ilişki sırasında erkeğin cinsel organını önce vajenden çıkarıp meniyi vajen dışına boşaltmasıdır. Ancak bu yöntem de başarı oranı %75 dir. Diğer bir yöntem takvim yöntemidir. Adetin başlangıcından sonraki 14. ve 21. gün arası döllenme için en riskli dönemi oluşturmaktadır. Bu dönem belirlenerek bu dönemde cinsel ilişkiden kaçılır. Bu iki yöntem güvenli yöntemler değildir.  Daha güvenilir  yöntemlerden biri doğum kontrol haplarıdır. Diğer bir yöntemde de deri altına yerleştirilen yapay hormon içeren yumuşak slikondan yapılmış ince ve esnek bir kapsül  kadının üst kolunun iç kısmında derinin hemen altında küçük cerrahi bir girişimle yerleştirilmesidir. Bu kapsül vücuda yavaş yavaş hormon salgılar. İçindeki hormon yumurtlamayı baskılayarak, sperm geçişini engelleyerek gebeliği önler. Uzun süreli etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri de rahim içine yerleştirilen araçlardır. Spermin üst genital yollara ulaşmasına, yumurtanın hareket etmesine engel olarak döllenmeyi engeller.

 

-29 yaşındayım 4 yıldır evliyim. Eşimi seviyorum ve cinsel hayatımız normal gidiyor. Son günlerde vajinanın salgıladığı kokudan dolayı içim kalkıyor ve devam ettiremiyorum. Bu kokunun giderilmesi mümkün mü?

- Vajina nemli bir yapıya sahiptir. Vajina duvarlarındaki ve vajinanın içinde bulunan rahim ağzındaki bezelerden salgılanan sıvılar nemliliği ıslaklığı sağlar.  Normal vajinal akıntı berraktır. Koku yapmaz. Adet dönemi yaklaştıkça bazı bayanlarda koku olabilir. Bu adet kanamasını oluşturan hormonların getirdiği etkidendir. Bir süre sonra azalır. Vajinanın salgıladığı koku ile yaşadığınız sıkıntı için bir uzaman başvurmanızı öneririz.

 

- Demet  Dudulu- 17 yaşında öğrenciyim. Kendimi mastürbasyon yapmaktan alıkoyamıyorum. Bundan klitorisimin tahriş olup evlendiğimde orgazm olmam imkansız hale gelir mi diye korkuyorum. Böyle bir şey olabilir mi?

- Mastürbasyon cinsellik içgüdüsünden kaynaklanan kendi kendini tatmin davranışıdır. İkili ilişkinin olmadığı durumlarda kadın ve erkeğin uyguladığı bir eylemdir. Sıklığının ne olması gerektiği konusunda  kesin bir sayı vermek mümkün değildir. Mastürbasyonda aşırıya kaçıldığının en önemli göstergesi mastürbasyon için harcanan zaman ve gücün bireyin sosyal yaşamdan uzaklaşmasına neden olmasıdır. Buna paralel zamanla bazı kişilerde sosyal ve psikolojik sorunlar oluşturabilir.  Mastürbasyon çok aşırı uygulandığında erkeklerde ve bazen de kadınlarda genital bölgenin cildinde tahriş oluşmasına neden olabilir. Ancak özetlersek mastürbasyon sosyal yaşantınızı etkilemiyorsa arkadaşlıklar kurmanıza engel olmuyorsa sakıncası yoktur.

 

- Ercan Sefaköy - 2 ay sonra evleneceğim. 3 yıl önce başarısız bir cinsel deneyimim oldu. Çok heyecanlıydım ve sertleşme sorunu yaşadım. Bundan sonra tekrar evlilik olana kadar böyle bir şey yapmayacağıma kendi kendime söz verdim. Ancak evliliğin ilk gecesinde yine bu sorunu yaşamaktan korkuyor ve tarih yaklaştıkça huzursuz oluyorum. Tekrar aynı sorunu yaşar mıyım?

- Ülkemizde ilk cinsel ilişki  sırasında kaygı yaşandığı görülmektedir.  Başarılı olamama kaygısı, cinsel bilgi azlığı, cinsellikle ilgili yanlış inançlar kaygıyı arttıran etkenlerdir. Bunların her biri kişinin gerginliğinin artmasına ve ereksiyon kaybına neden olabilir. Daha sonra cinsel ilişki kaygı ile bağlantılandırılabilir ve benzer şekilde ereksiyon kaybına neden olabilir.   Kaygının azalmış olması, uygun zaman, uygun yer ve partner ile yaşanan birlikte sorun yaşanmaz. Kaygı cinsel tedavi ile azaltılarak problemin çözümü sağlanabilir.

 

- 7 yıllık evliyim. Anne olma duygularım çok baskın. Çocuğu olan kadınları gördüğümde içimde bastıramadığım kıskançlık duyguları yaşıyorum. Eşimi doktora gitmeye ikna edemiyorum?

Ülkemizde ne yazık ki doktora başvuru konusunda beyler hanımlar kadar duyarlı değil. Kısırlık tedavisinde teşhisin doğru olması için çiftlerin birlikte hekime gitmesi çok önemlidir. Bu konuyu eşinize anlayabileceği şekilde anlatmalısınız. Bunun bir rahatsızlık olduğunu tedavi almak kadar doğal bir şeyin olmayacağı konusunda tüm becerilerinizi kullanmalısınız. Tedavide doğru ve uygun olan yöntemin bulunması için hekime karı kocanın beraber gitmesi ihmal edilmemelidir. Günümüzde kısırlık tedavilerinde yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Kısırlık tedavisinde erkekten kaynaklanan bazı zorlanmalar olsa da bunlarda aşılacaktır. Yumurtalıklarında hiç sperm bulunamayan erkeklerin tedavi edilmesi için yeni tekniklerin geliştirildiği bu sahanın uzmanları tarafından belirtilmektedir.

 

 - 21 yaşında nişanlı bir okuyucunuzum. 1 ay sonra evleneceğim. Evlilikle ilgili korkularımın çoğunu aştım ancak cinsel yolla kendime hastalık bulaşabileceği kaygısından kurtulamıyorum. Bu yolla hastalık bulaşır mı?

-  Nişanlınızda bildiğiniz bir rahatsızlık yoksa endişelenmeniz yersiz olabilir. Cinsellik yaşanırken hijyene gereken hassasiyet gösterilmeli cinsel bölgelerin temizliği ihmal edilmemelidir. Şu unutulmamalıdır ki, cinsel yolla kişiye bulaşan hastalıklar ancak cinsel hastalığı olan birisinden geçebilir. Nişanlınızda cinsel hastalık yoksa bu endişelere gerek yoktur. Bu konuda risk birden fazla seks partneri olan kişiler için söz konusudur. Tüm bu açıklamalarımıza rağmen içiniz yine de rahat değilse cinsel temastan sonra hastalık belirtilerinin ortaya çıkıp çıkmadığına bakabilirsiniz. Bunun olması için bir kuluçka süresi vardır. Her zaman belirti olmamakla birlikte süre bazen  günler bazen de haftalar sürebilir. Kimi zamanda bu belirtiler rahatsız etmeyecek kadar hafif belirtiler de olabilir. Örneğin kadınlarda bazen hiç belirti görülmeyebilir. Bu konuda en önemli husus cinsel yolla bulaşan bir hastalık tedavi edilmezseniz ciddi sonuçlarla karşılaşılacağının unutulmamasıdır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Nisan 2006