Kıskançlık'ta son nokta: Rüyanda kimi gördün?

İşte bu derce kıskanç kocanın bilinçaltı gerçeği...


Kıskançlık'ta son nokta: Rüyanda kimi gördün?Kıskançlığı hezeyan noktasına gelmiş, uykusunda karısını uyandırıp "Rüyanda kimi görüyorsun?" diye soran bir erkeğin psikolojisi incelendiğinde kıskançlığının altından, cinsel açıdan kendini güçsüz hissetmesi çıkıyor.


Kıskanan eşe sessiz kalmak doğru mu?


Eşi aşırı kıskanç olan kadınlar genellikle geleneksel yetiştirilme tarzlarından dolayı "Aman idare edeyim problem çıkmasın" psikolojisiyle hareket ederler. Unutulmamalıdır ki şüpheci, kıskanç kişileri en çok çıldırtan şey, karşı tarafın susması bir yandan da suçlu olmadığı halde suçlu gibi olayın üzerini kapatmaya çalışmasıdır. Kadınlar kıskanç eşlerine karşı net tavır koymalı, söz ve davranışları eşine "ya güven duymayı öğren ya da evliliğimizi bitirelim, bu böyle devam etmez" mesajı vermeli. Kadın bu riski almak zorunda. Yoksa, erkeğin kadına güven duymadığı bir evliliği sürdürmek her gün kızılcık şerbeti içmek gibidir.

Kıskanç eş şüphesini ispat için uğraşır

Kıskanç eşle çatışmaya girmek de yanlış bir tutumdur. Çünkü eşine karşı güven problemi yaşayan kişi, devamlı onu test eder; kızdırır, sinirlendir. Böylece onun içindeki en kötü duyguları, eğilimleri ortaya çıkararak, şüphesini teyit etmeye çalışır. Kıskanç eşin bu tür davranışlarına sert bir şekilde hemen karşılık vermek onun şüphelerinde haklı olduğu kanaatine varmasına neden olacaktır. Kıskanç eşe "Sen beni sorguluyorsun ama bana güvenmiyorsan bunu ispatlaman gerekir" tarzında açık iletişim kurarak yaklaşılmalı ve kıskançlığının neden kaynaklandığı mutlaka öğrenilmelidir.

Kıskançlığın nedeni yetersizlik duygusu olabilir

Kıskançlığı hezeyan noktasına gelmiş, uykusunda karısını uyandırıp "Rüyanda kimi görüyorsun?" diye soran birisinin psikolojik alt yapısı incelendiğinde kıskançlığının altından, cinsel olarak kendisini güçsüz hissettiği ve eşini tatmin edemediğini düşündüğü için onun kendisini aldatacağı düşüncesi çıkabiliyor. Bu kadar basit bir mantık hatası bile kişiyi 'eşim beni aldatıyor' kanaatine götürebiliyor.

PROF. DR. NEVZAT TARHAN
UZM. PSK. ÇİĞDEM DEMİRSOY

KAYNAK : //www.bugun.com.tr

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.