KİTAP OKUMALI AMA NASIL?

ANKA

Konya Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar,  bir ders yılının daha geride kaldığını, sınav stresinden bunalan öğrencilerin tatili hak ettiğini belirtti.

Yıl boyunca kendilerine bile ayıracak zamanları kalmayan öğrencilerin yaz tatillerini dinlenerek ve eğlenerek geçirmeleri gerektiğini ifade eden Coşar, kişiliğin gelişmesine çok büyük yardımı olan kitapların çocuklarla yaz tatilinde tanıştırılmasının iyi bir fırsat olduğunu vurguladı.
Ebeveynlerin, kitapçıya giderken, çocuğunu ya da çocuklarını da beraberinde götürmesi gerektiğini anlatan Coşar, şunları kaydetti:

"Uzmanlar ebeveynlere, yaz tatilinde çocuklara kendilerinin değil çocuklarının beğendiği, ağır gelmeyecek konularda kitaplar önermelerini tavsiye diyor. Çünkü çocuk, kitap okumanın, yararının yanı sıra çok da zevkli bir şey olduğunu, tatil ortamında özümsemeli.

Bu nedenle çocuğun kendi seçtiği kitaplar bile olsa, 'kitabını oku' şeklinde baskı yapılmamalı. Sadece ebeveyn kitap okurken, 'ben kitabımı yarıladım, sen daha başlayamadın, bak seni bu konuda geçtim' gibi dolaylı anlatımlarla, eline kitabını alması sağlamaya çalışmalıdır."

Yaz tatilinin öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı kazanması açısından güzel bir fırsat olduğunu belirten Coşar, "Öğrencilere yıl boyunca sınavlarda hep 'A, B, C, D, E' seçenekleri sunuldu. Şimdi ise masal, şiir, öykü ve hikaye seçeneğini uygun bir şekilde sunmanın zamandır" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.