Kız bebekten neden vazgeçiliyor?

Dünya, kız çocuğa nasıl bakıyor? Neden kolayca vazgeçebiliyor?

Hindistanlı ekonomist Sen, 1990 yılında kız bebeğin soykırım bilançosunu 100 milyon olarak açıklamıştı. Economist'e göre bu sayı çok daha fazla... 

Bazılarının hayatına daha annelerinin karnındayken bazılarına da doğduktan sonra son veriliyor. Yaşamaya devam edenler de aileleri tarafından terk ediliyor. Her ne olursa olsun her gün binlerce kız bebek hayatını kaybediyor ve bu rakam günden güne yükseliyor.

İngiliz Economist dergisi dünyadaki kadın nüfusunun doğal olmayan sebeplerle azalmasını,  "gendercide" yani "cinsiyet soykırımı" olarak bu haftaki kapağına taşıdı.

İŞTE DERGİDE YER ALAN DETAYLAR...

Çin’de ve Hindistan’ın kuzeyinde erkek çocuk nüfusu, kıza oranla çok daha yüksek. Çin’de 1980’li yıllarda her 100 kız çocuk için 108 erkek çocuk sayılıyordu. 2000’li yıllarda ise kızların erkeklere oranı 100’e 124 oldu. Hatta bazı eyaletlerde bu değer 100’e 130’a kadar çıkabiliyor.

Tayvan ve Singapur gibi Doğu Asya ülkeleri, Balkanların batısındaki eski Komünist ülkeler ve hatta ABD’de yaşayan Japonya ve Çin kökenli ailelerde bile bu dengesiz cinsiyet oranlarıyla karşı karşıya kalıyor.

Kız bebeklerin bu kadar hızlı ortadan kaldırılmasının nedenleri ise; eskiden beri erkek çocukların daha tercih edilir durumda olması, modern toplumlarda yaşayan insanların küçük aile isteği ve bebeklerin cinsiyetinin doğmadan önce belirlenebiliyor olması...

Öte yandan en az dört çocuk yapılan toplumlara bakıldığında ise çiftler eninde sonunda erkek çocuğu buldukları için kız bebeklerini kurban vermek zorunda kalmıyor. Ama ailelerin bir ya da iki çocuk sahibi oldukları günümüzde erkek çocuk isteyen çiftler kızlarından feragat etmek zorunda kalıyor. Bu durum cinsiyet oranlarındaki dengesizliğin neden özellikle Çin’in en modern kısımlarında yaşandığını açıklıyor.

İlk çocuklar için kız-erkek sayıları daha dengeliyken ikinci ve sonraki çocuklarda ibre bir anda erkeklerin yönüne dönüyor. Aileler ilk çocukları kız olsa çok sorun etmiyor ancak ikinci çocuğun erkek olması için ellerinden geleni yapıyor. Kimi bölgelerde üçüncü çocuklar için erkeklerin kıza oranı 200’ü bulabiliyor.

NTV


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Mayıs 2016Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.