Kızı için 51 milyon dolarlık eğlence parkı inşa etti

ABD'nin Teksas eyaletinde yaşayan Gordon Hartman, ailesiyle gittiği bir tatilde 12 yaşındaki kızı Morgan'ın arkadaş edinmeye çalıştığını gördüğünde havuzdan çıkmak üzereydi.

Morgan, diğer çocuklarla oynamaya çalışıyordu ama çocuklar hızlıca havuzu terk etmişti.

Baba Hartman, 5 yaşındaki bir çocuğun idrak düzeyine ve bir çeşit otizme sahip olan kızı Morgan'dan çocukların bir engelliyle nasıl iletişim kuracaklarını bilemedikleri için çekindiğini düşündü.

Bu konu üzerine uzun uzadıya düşünen Hartman, "Morgan şahane bir genç kadın. Onunla tanıştığınızda bir gülümseme ve kucaklamayla karşılaşırsınız. Ancak çoğu zaman bunun için onu nereye götürmemiz gerektiğini bilmiyorduk" diyor.

Hartman ve eşi Maggie, diğer ebeveynlere hem Morgan'ın hem de Morgan ile iletişim kuran diğerlerinin rahat etmesi için Morgan'ı nereye götürebileceklerini sormaya başladı. Hartman, "Böylesine kapsayıcı bir yerin olmadığını keşfettik" diyor.

Bu yüzden 2007'de böyle bir yeri Hartman kendisi inşa etmeye karar veriyor. Daha önce müteahhitlik yapan Hartman, 2005'te şirketini satarak engellilere yardım etmek amacıyla kâr amacı gütmeyen Gordon Hartman Aile Vakfı'nı kurmuş.

Sonra da "dünyanın ilk en erişilebilir eğlence parkını" kurmaya karar veriyor.

Hartman, "Herkesin her şeyi yapabildiği bir eğlence parkı inşa etmek istedik, özel durumları olan kişilerin de oynayabildiği" diyor.

Danışmak için doktorları, terapistleri, ebeveynleri, engelli olsun olmasın çok sayıda kişiyi bir araya getiren Hartman, eğlence parkını Teksas'ın San Antonio kentindeki 25 hektarlık kullanılmayan bir taşocağı alanına inşa ediyor.

Park, 2010 yılında 34 milyon dolar maliyet ile 'Morgan'ın Harikalar Diyarı' adıyla açıldı. Eğlence parkında herkesin erişimine açık olan Ferris adlı bir dönme dolap, serüven oyun alanı ve bir minyatür tren bulunuyor.

Parkta aynı zamanda tekerlekli sandalyesi olan ziyaretçilerin de kullanımına açık olan bir atlıkarınca var. Hartman, Mogan'ın başta bu oyuncaktan korktuğunu, ancak üç yıl önce atlıkarıncaya binebildiğini anlatıyor:

"İlk başta oyuncağın yayına gitmeye başladı, sonra da bir hayvanın üstüne biniyordu ama biz oyuncağı çalıştırmıyorduk. Yavaş bir süreçti ama şimdi ona binmeye bayılıyor. Korktuğu bir şeyin üstesinden gelmek onun için çok önemli. Oyun oynarken başarılan küçük şeyler büyük bir fark yapabilir."

ÇALIŞANLARININ ÜÇTE BİRİ ENGELLİ

Parkı açıldığından beri 67 ülkeden ve 50 Amerikan eyaletinden bir milyondan fazla kişi ziyaret etti.

Çalışanlarının üçte biri engelli olan parka engellilerin girişi ücretsiz.

Hartman, "Morgan'ın ihtiyacı olan her şeye sahip olması dolayısıyla şanslı olduğunu fark ettim. Bu yüzden özel durumu olan diğer kişilere daha fazla yük olmak istemedim. Her yıl parkı 1 milyon dolar zarar edeceğimizi bilerek açıyoruz, bunu aşmak için yardımlara ve ortaklarımıza ihtiyacımız var" diyor.

BBC WORLD


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Ağustos 2017Yayınlanma Tarihi:07 Ağustos 2017