Kızım Mastürbasyon Yapıyor

Kızım Mastürbasyon YapıyorBenim sorunum kızımın mastürbasyon yapmasıyla ilgili . Kızım beş yaşında . Bunun normal bir davranış olduğunu biliyorum. Ama kızım yaptıktan sonra suçluluk duygusuna kapılıyor . Şu anda çok mutsuz. Diğer bir sorunda kreşte başka bir kız çocuğuyla denediğini anlattı .Özellikle bu olaydan sonra daha çok suçluluk duygusuna kapıldı .Bu olayı anlatması tam on gün sürdü .Şu anda kreşe göndermiyorum.Zaten kendiside gitmek istemiyor . Ben de zorlamıyorum. Ama bu zaman dilimi içerisinde nasıl davranabilirim?  Diğer bir sorun da  o kız çocuğuyla aynı grupta olmak istemediğini dile getiriyor . Kendisini sürekli yargılıyor. Utandığını söylüyor. Benimle her şeyi paylaşması için elimden geleni yapıyorum. Duygularını çok güzel ifade ediyor. Ama neden böyle bir duyguya kapıldı anlayamadım . Beni tek korkutan olay kız arkadaşıyla denemiş olması.Bu olaydan önce evde yaptığını görmüştüm .Odasında yastık ile deniyordu . Yüzü koyun yatıp denediğini görmüştüm. Ama kesinlikle tepkili davranmadım. Sadece okuldaki denemeden sonra ruhen yıkıldı. Kendisini çok yargılıyor. Utandığını ifade ediyor. Dilimin döndüğünce bir şeyler anlatmaya çalıştım. Ama okuldaki olaya da yani denemesine de bir anlam veremedim. Çocuğumun bana sorusu anneciğim lütfen benim içimi rahatlat. Ben neden arkadaşımla böyle bir şey yaptım diyor. Şimdi bende size soruyorum  arkadaşıyla denemesi normal mi? Lütfen sizler de benim içimi rahatlatın  çok huzursuzum . Şimdiden çok teşekkürler.
Cevap:
 Çocuklarda bu yaşlarda masturbasyon doğal karşıladığımız bir olay. Çünkü çocuk bu dönemde kendini merak eder ve bu durumdan zevk aldığını keşfeder. Bu yaşlardaki çocukların birbirleriyle bu tip şeyleri denemiş olmaları da sizi endişelendirmesin. Ancak suçluluk duyuyor olması birilerinin ona bu sebeple kızmış olabileceğini düşündürdü. Siz çocuğa suçluluk duymaması gerektiğini, çocukların bazen merakla, uygun olmadığını bilmeden bu tip şeyleri deneyebileceklerini, artık bu olayı düşünmesinin gereksiz olduğunu, sizin de ona hiç kızmadığınızı söyleyin ve onun için ilgisini dağıtacak ortamlar yaratın. O kreşi istemiyorsa kreşini değiştirebilirsiniz.

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.