KIZINIZI ERGENLİĞE HAZIRLAYIN

Anneyizbiz

Kızınızın kendine güvenerek, güçlü bir şekilde ergenliğe girmesini istiyorsanız mutlaka okuyun.


Kızınızın kendine güvenerek, güçlü bir şekilde ergenliğe girmesi için ergenlik döneminde onu bekleyen değişiklikler, sağlıklı ve güzel bir genç kız olmak için yapması gereken davranışlar hakkında onları ergenlik dönemi öncesi ve ergenliğin ilk aylarında bilgilendirmeli ve ergenliğe hazırlamalısınız.

Çocuğunuz vücudundaki değişikliklerle birlikte duygusal iniş çıkışlar yaşayacaktır. Biraz hırçın, asi olabilir. Bununla birlikte başına hiçbir şey gelmeyecekmiş gibi davranabilirler. “Bana bir şey olmaz” diyerek çok cesaretli davranarak tehlikeli davranışlar sergileyebilirler.

 Diğer düşünceleri ise ‘herkesin onları izlediği, onlara baktığıdır.’ Bu nedenle dış görünüşlerine aşırı önem verirler. Kız çocuklar için bu daha da önem kazanır. Yapılan araştırmalar, çocukların kendilerini güzel bulmasının öz güvenlerini artırdığını ve kendini kusurlu bulmalarının öz güvenlerini düşürdüğünü ve hatta bazı psikolojik sorunlara neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle ergenlik dönemi, sağlıklı güzellik ve kişisel bakım konusunda onları bilgilendirmelisiniz.

ÇOCUĞUNUZU ADET DÖNEMİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİN

Eğer çocuk adet görme hakkında bilgilendirilmediyse ilk defa bununla karşılaştığında bir şok yaşayabilir. Bir travma yaşamaması ve korkmaması için ergenlik dönemi öncesi bu konuyu ona anlatmalısınız.

KİŞİSEL TEMİZLİK KONUSUNDA ÖRNEK OLUN

Kişisel temizlik konusunda ailenin büyük rolü vardır. Kız çocukları annelerini model alır ve kişisel temizlik alışkanlığını küçükken anneyi model alarak geliştirirler. Genç kız olduğunda kişisel bakım konuları daha da önem kazanır. Vücut, yüz, el, ayak ve tırnak temizliği ve saç bakımı güzel ve bakımlı görünmelerini sağlar. Tüm bu temizlik ve bakımı uygularken kişisel hijyen malzemelerinin doğru ve düzenli kullanılması çok önemlidir. Genç kızlar güzellikleri uğruna sağlıksız temizlik ve bakım ürünleri kullanabilir ve sağlıksız davranışlar sergileyebilirler.

Çocuğunuzu kişisel bakım ve hijyen konularında bilinçlendirmeniz sağlıklı ve mutlu yaşam için doğru alışkanlıklar kazanmalarını sağlayacaktır.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.