KLASİK MÜZİKLE TEDAVİ

DHA

Devlet Senfoni Orkestrası, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında köylerin ardından hastanelerde resital vermeye başladı.

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi polikliniklerinde ve kemoterapi birimlerinde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarından Başak Pirolli (keman), Tolga Akın (Keman), Özlem Görgülü (Viyola) ve Pelin Karayılan (viyolonsel) , Mozzart'tan ‘Küçük Bir Gece’ Boccerini’den ‘Menüet’ ve Brahams’dan ‘Macar Dansı’ eserlerini hastalar için çaldı.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü Kenan Gökkaya, bilimsel olarak özellikle bütün hastalıkların kaynağının ruhsal kaynaklı olduğunu ve hastalıkların tedavisinde moral motivasyonunun çok önemli olduğunun ortaya konduğunu söyledi. Gökkaya, şöyle dedi:

"Amacımız; hastanelerde tedavi olan hastalarımızın tedavi sıralarını beklerken yaşadığı sıkıntılı süreci unutturup, ruhsal olarak rahatlatmak. Müziğin ve sesin insan ruhu sağlığını doğrudan olumlu etkileyerek, tedavi sürecini hızlandırdığı bilimsel olarak ispat edilmiştir."

Konserden çok memnun kaldıklarını ve artık hastane içerisinde düzenli olarak hoparlörlerden klasik müzik çalınacağını açıklayan İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ali Kadri Çırak, "İnsan sağlığında ve hastalıkların iyileşmesinde müziğin yeri artık bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’na, bu projeyi hastanemizde gerçekleştirdiği için teşekkür ederiz. Hastalarımıza bir nebze de olsa huzur verdi. Konseri çok beğenen hastalarımız şimdiden bize bu mini konserin tekrarlanmasını istediklerini ilettiler" dedi.

Sanatçılar ayrıca kanser hastalarının tedavi sürecinin yürütüldüğü Kemoterapi Merkezi'nde de hastaları ziyaret ederek, enstrümanları ile geçmiş olsun ziyaretinde bulunarak, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın CD'lerinden hediye etti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.