KLİMA SAĞLIĞA ZARARLI!

A.A
 
Sıcak havalarda kurtarıcı olarak görülen klimaların yanlış kullanıldığında çeşitli hastalıklara yol açtığı belirtildi.


Aşırı sıcaklarda imdada yetişen klimalar, bilinçsiz kullanıldığında birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Yanlış klima kullanımı kronik akciğer hastalığına, bağışıklık sistemini etkileyen çeşitli hastalıklara, zatürree, sinüzit, bronşit, göz iltihabı ve beyin iltihabına yol açıyor. Yazın serinlemek için araç içinde kullandığımız klimalar solunum yolu hastalıklarını artırıyor.

Klimalı ortamlarda çalışmak özellikle boyun ve çevresinin tutulmasına sebebiyet veriyor. Klimalı yerlerde sigara içilmesi, kronik akciğer hastalığı, bağışıklık sistemini baskılayan çeşitli hastalıklar, zatürree görülme riskini artıran etkenlerdir. Bu hastalıkları önlemek için araçlarda klima kullanırken klimaları yüze ve göğse doğru değil, ön cama doğru yönlendirmek hastalıkların önüne geçilmesinde yardımcı olacaktır.

Terli bir haldeyken çok sıcak ortamdan klimalı ortama geçmek, vücut ısısını birden düşürerek kas ağrılarına neden olabilir. Klimalar, ortamdaki nemi kurutarak üst solunum yolu hastalıklarına neden oluyor. Bakımı yapılmayan klimalarda üreyen mikroplar, özellikle yaşlılarda ve çocuklarda ölümle sonuçlanan hastalıklara neden olabilir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.