KÖK HÜCREDEN İNSAN SPERMİ

AFP

Newcastle Üniversitesi ve Kuzeydoğu İngiltere Kök Hücre Enstitüsü  araştırmacılarından kurulan ekibi yöneten profesör Kerim Nayernia yeni bir teknik  kullanarak erkek XY kromozomu taşıyan embriyodan alınan kök hücreden laboratuarda  insan spermi ürettiklerini belirtti.

Profesör bu buluşun doğurganlık mekanizmasının daha iyi anlaşılmasına yol  açacağını kaydetti.

Bilim adamları, yasalar izin vermediği için bu üretilen spermin  yumurtacığın döllenmesinde şimdilik kullanılamayacağını belirtti ama yasaların en  kısa sürede değiştirilip bu tekniğin erkeklerdeki kısırlığın giderilmesi için  onaylanacağını umduklarını da eklediler.

Dr. Nayernia, ekibinin geliştirdiği tekniği daha da ilerletip gelecek on  yıl içerisinde kemoterapi yüzünden kısır kalan çocuklara uygulanabileceğini  söyledi.

Profesör, "Bu teknik bize kısırlığın nedenlerini, onu tedavi etme  imkanlarını bulmamızı ve çiftlerin genetik olarak kendi çocuklarını dünyaya  getirmelerini sağlayacak" dedi.

Bilim adamları ayrıca bu buluşun genetik hastalıkların nasıl nesilden  nesile geçtiğinin daha iyi anlaşılmasını da sağlayacağını da ifade ettiler.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.