Kol ve Omuz Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Kol ve Omuz çıkmasında; Şiddetli çıkık omuz vakalarında, omuz eklemi çevresindeki doku ve sinirler zarar görür. Omzunuzu yerinden çıkarmaya devam ederseniz, kronik dengesizlik ve zayıflık yaşayabilirsiniz. Bir düşme veya darbe, köprücük kemiğini omuz bıçağına bağlayan bağlardan birini yırtar.

Omuz Yırtılması Nedir?

Kol ve Omuz çıkmasında; bir düşme veya darbe kol kemiğinizin üst kısmının omuz yuvasından çıkmasına neden olur. Vücudunuzdaki birçok eklemin aksine, örneğin dirseğiniz, omuz inanılmaz derecede hareketlidir. Üst kolunuzu neredeyse her yöne çevirebilir ve hareket ettirebilirsiniz. Ancak bu hareket kolaylığının bir bedeli var. Omuz eklemi doğası gereği dengesizdir ve yerinden kaymaya eğilimlidir.

Kol ve Omuz Yırtılmasında, Şiddetli çıkık omuz vakalarında, omuz eklemi çevresindeki doku ve sinirler zarar görür. Omzunuzu yerinden çıkarmaya devam ederseniz, kronik dengesizlik ve zayıflık yaşayabilirsiniz. Ayrılmış omuz yırtılmalarında, adına rağmen, bu yaralanma omuz eklemini doğrudan etkilemez. Bunun yerine, bir düşme veya darbe, köprücük kemiğini omuz bıçağına bağlayan bağlardan birini yırtar. Artık sabitlenmediği için köprücük kemiği yerinden çıkabilir ve omzunuzun üst kısmına yakın deriye doğru itebilir. Ayrılmış omuzlar deformiteye neden olabilse de, insanlar genellikle zamanla tamamen iyileşir.

KOL VE OMUZ YIRTILMASI NEDENLERİ NELERDİR?

- Özellikle sert bir yüzeyde omzunuzun üzerine düşme
- Omuzdan vurulmak
- Elinizle bir düşüşü engellemeye çalışmak
- Çıkık omuzlar, kolun keskin bir şekilde bükülmesinden de kaynaklanabilir.

Kol ve Omuz Yırtılmasında daha yüksek risk oluşturan sporlar şunlardır:

- Futbol
-  Hokey
- Kaya tırmanışı
- Ragbi
- Futbol
- Kayak yapma
- Voleybol

KOL VE OMUZ YIRTILMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çıkık Omuz veya Ayrılmış Omuz Nasıl Hisseder?

Çıkık bir omuzun belirtileri şunlardır:

- Omuz ve üst kolda şiddetli ağrı
- Kolu hareket ettirememek
- Omuz deformasyonu
- Kemiğin nasıl yerinden çıktığına bağlı olarak omzunuzun önünde veya arkasında bir şişlik

Ayrılmış bir omuzun belirtileri şunlardır:

- Yaralanma meydana gelir gelmez yoğun ağrı
- Omuz ve köprücük kemiğinde hassasiyet
- Şişme
- Morarma
- Deforme omuz

Kol ve Omuz Yırtılmasında, Ayrılmış bir omuz veya çıkık omuz teşhisi için doktorunuz size kapsamlı bir muayene yapacaktır. Kırık kemikleri ve diğer koşulları ekarte etmek için X ışınlarına ihtiyacınız olabilir.

Kol, Çıkık Omuz veya Ayrık Omuz Tedavisi Nedir?

Çıkık omuzlar hemen tedavi edilmelidir. Doktorunuzun kol kemiğini omuz yuvasına geri taşıması gerekecektir. Eklem her geçen dakika daha fazla şişecek ve ağrılı hale geleceğinden, ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Kol kemiği yuvaya geri döndüğünde ağrının bir kısmı geçecektir.

Omuz kemiği yeniden konumlandırıldıktan sonra ağrı ve şişliği azaltmak için konservatif tedaviyi kullanabilirsiniz. Aynı tedavi ayrı bir omuz için de kullanılacaktır.

Her iki yaralanmayı da tedavi etmek için şunları yapmalısınız:

- Ağrı ve şişliği azaltmak için omzunuzu buzlayın. Her üç ila dört saatte bir, 2 ila 3 gün veya daha uzun süre 20-30 dakika yapın.

- Tıbbi tedavi alana kadar daha fazla yaralanmayı önlemek için bir askı veya omuz immobilizer kullanın. Ardından, bir askı kullanıp kullanmama konusunda doktorun tavsiyesine uyun.

- Anti-inflamatuar ağrı kesiciler alın. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar veya ibuprofen (Advil, Motrin) veya naproksen (Aleve) gibi NSAID'ler ağrı ve şişmeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, bu ilaçların artan kanama ve ülser veya kalp krizi ve felç riski gibi yan etkileri olabilir. Doktorunuz aksini özellikle söylemediği sürece uzun süre kullanılmamalıdırlar.

- Doktorunuz tavsiye ederse, germe ve güçlendirme egzersizleri yapın.

- Nadir durumlarda ameliyat gerekebilir.

- Şiddetli ayrılmış omuzlar için cerrahi, bazen yırtık bağı onarmak için gereklidir. Daha sonra, muhtemelen kolunuzu yaklaşık altı hafta boyunca bir askıda tutmanız gerekecektir.

- Ciddi şekilde çıkık bir omuz için, kemikleri doğru bir şekilde konumlandırmak için bazen ameliyat gerekir. Omzunuzu yerinden çıkarmaya devam ederseniz, eklemi çevreleyen bağları sıkılaştırma ameliyatı yardımcı olabilir.

Kol, Çıkık veya Ayrılmış Omuzum Ne Zaman İyileşecek?

Kol ve Omuz Yırtılmasında, Ne kadar çabuk iyileşeceğiniz, omuz yaralanmanızın ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır. Kol ve Omuz Yırtılmasında Ayrılmış omuzlar 6 haftalık bir süre içinde iyileşebilir. Çıkık omuzlar daha uzun sürebilir. Daha çok 3 ila 12 hafta gibi. Ancak bu süreler sadece yaklaşık değerlerdir. Herkes farklı bir oranda iyileşir.

Kol ve Omuz Yırtılmasında, Sertlik gibi bazı semptomlar bir süre oyalanabilir. Ayrılmış bir omuz bazen omzunuzda kalıcı, ancak ağrısız bir şişlik bırakabilir. Kol ve Omuz Yırtılmasında, Akut semptomlar geçtikten sonra doktorunuz muhtemelen rehabilitasyona başlamanızı isteyecektir. Bu, omuz kaslarınızı daha güçlü ve daha esnek hale getirecektir. Hem iyileşmenize hem de gelecekteki omuz yaralanmaları olasılığını azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kol ve Omuz Yırtılmasında; İyileştikçe daha yoğun hale gelen hafif germe egzersizleriyle başlayabilirsiniz. Ama önce doktorunuzla konuşmadan egzersize başlamayın. Ne yaparsan yap, acele etme. Sporunuza geri dönün. Beyzbol oynuyorsanız, topu fırlatarak başlayın ve tam hızda fırlatmaya çalışın. Temas sporları yapan kişilerin tekrar oynamadan önce tamamen iyileştiklerine özellikle dikkat etmeleri gerekir.

Aşağıdakilere kadar önceki fiziksel aktivite seviyenize dönmeye çalışmayın:

- Yaralı omzunuzu, yaralanmamış omzunuz kadar özgürce hareket ettirebilirsiniz.
- Yaralı omzunuz, yaralanmamış omzunuz kadar güçlü hissediyor.

Kol ve Omuz Yırtılmasında Omzunuzu iyileşmeden kullanmaya başlarsanız kalıcı hasara neden olabilirsiniz.

Kol ve Omuz Yırtılmasından Korunmak İçin Neler Yapılır?

Ayrı bir omuz veya çıkık bir omuz almak acı verici ve zayıflatıcıdır. Bu nedenle, bu yaralanmalardan herhangi birini alma şansınızı azaltmak için elinizden geleni yapın.
İşte bazı ipuçları:

- Fiziksel aktivite sırasında herhangi bir omuz ağrısı hissederseniz, durun.
- Omuz kaslarınızı düzenli olarak egzersiz yapın ve gerin.
- Daha önce omuz ayrımı yaşadıysanız, fiziksel aktiviteden sonra omzunuzu buzlayın.
- Omuz çıkığı riskiniz varsa düşmelere karşı koruyucu dolgu kullanın.

WEBMD


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ağustos 2021