Kolesterol düştü obezite düzelmedi!

ABD’de yapılan bir araştırma gençler ve çocuklardaki kolesterol seviyesinin son 20 yıl içinde düşmeye başladığını ortaya çıkardı.

ABD’de yapılan bir araştırma gençler ve çocuklardaki kolesterol seviyesinin son 20 yıl içinde düşmeye başladığını ortaya çıkardı.

Ancak iyi kolesterolün de kötü kolesterol ile birlikte düşmesi obezite vakalarında değişim yaşanmamasına neden oldu. ABD Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre yaşları 6 ila 19 arasında değişen genç ve çocuklardaki kolesterol oranı 1988 ila 1994 yılları arasında incelenen çocuklara göre yüzde 11.3 oranında düştü. Ancak araştırmada kötü ve iyi kolesterol oranları birlikte hesaplandı. Obezite oranlarının ise 30 yıl öncesine göre 3 kat artması yani yüzde 17’ye yaklaşması kötü kolesterol oranının iyiye göre daha az düştüğünü gözler önüne serdi. 16 bin çocuk üzerinde yapılan araştırma çerçevesinde ailelere çocukları kötü kolesterole neden olan trans yağlardan uzak tutmaları önerilirken iyi kolesterolün faydalı olduğu belirtiliyor. İyi kolesterol oranının 35’ten aza düşürülmemesi tavsiye ediliyor. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Ağustos 2012Yayınlanma Tarihi:13 Ağustos 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.