KOLESTEROLDE BUNAMA RİSKİ

REUTERS

Finlandiya'daki Kuopio Üniversitesi ve California Oakland'daki Kaiser Permanente Araştırma Bölümünden bilim adamlarının yaklaşık 10 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre, 40'lı yaşlarında total kolesterol düzeyi 240 ve üzerinde olanların 40 yıl sonra Alzheimer'e yakalanma riski yüzde 66 oranında artıyor.

Kolesterol düzeyleri bu gruptan daha düşük olanların (200-239 arası) bile yaşlılık döneminde bunama riski, total kolesterolü düşük olanlara kıyasla yüzde 52 oranında yükseliyor.

Araştırma ekibinden Rachel Whitmer, "çalışmalarının, 40'lı yaşlarda hafif düzeydeki kolesterol yüksekliğinin bile insanların ileriki dönemlerinde Alzheimer hastalığı ve vasküler demans riskini artırdığını ortaya koyduğunu" belirtti.

Kolesterol düzeyi yüksek insanların sayısının fazla olmasının ortaya çıkan bulguları endişe verici hale getirdiğini belirten Whitmer, bulguların iyi
olan yönünün, kalp için iyi olanın beyin için de iyi olduğunu ortaya çıkarması olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bu veriler bunama için erken risk faktörünü ortaya koyuyor. Bu risk faktörü de sağlıklı yaşam biçimi için yapılacak değişikliklerle giderilebilir."
Kolesterolün yüksekliği sağlıklı beslenme, egzersizle düşürülebilirken, kimi zaman ilaçla tedavi ediliyor.

Demans ve Yaşlılıkta Zihinsel Bozukluklar dergisinde yayımlanan araştırmada, 1964 ve 1973 yılları arasında belirlenen 40-45 yaşlarındaki kişilerin 40 yıla kadar izlendiği belirtildi.

Deneklerin 598'ine, 1994 ve 2007 yılları arasında 61 ve 88 yaşları arasındayken Alzheimer ya da vasküler demans teşhisi konulduğu açıklandı.

Bu çalışmada, yüksek kolesterolün Alzhaimer'e yol açıp açmadığına ya da bunların ilaçla kontrol altında tutulmasının bunama gelişme riskini azaltıp azaltmadığına bakılmadığı vurgulandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.