KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEDE RİSK

AFP

İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan habere göre, Tufts Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan araştırmacılar, kolesterol düşürücü ilaç kullananlarda kanser oranının yüksek olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, ilaçlar ve kanser arasındaki ilişkinin net olmamasına karşın kolesterolü sert bir şekilde düşürmenin kanser riskini artırdığı konusunda şüphe olmadığını belirtti.

Bazı ilaç üreticilerinin, kalp hastalıklarına karşı mücadele etmenin en iyi yolunun kötü kolesterol olarak bilinen LDL'nin seviyesinin düşürülmesi olduğunu savunduklarını anımsatan araştırmacılar, bununla birlikte kalp krizi geçirenlerin yüzde 75'inin kolesterol seviyesinin normal olduğunu ifade etti.

Testosteron hormonu üretmek ve hücre zarlarını onarmak için gerekli olan kolesterolün vücudun temel yapı taşlarından biri olduğunu vurgulayan bilim adamları, bu nedenle düşük kolesterol ile kanser arasındaki ilişkinin mantıklı olduğunu kaydetti.

"The American College of Cardiology" dergisinde yayımlanan araştırmada, asıl önemli olanın, iyi kolesterol olarak bilinen HDL'nin seviyesinin yüksek olması olduğu vurgulandı. Araştırmada, toplam kolesterol seviyesinin yüksek oluşunun değil, iyi kolesterolün kötü kolesterole oranının önem taşıdığı, HDL seviyesinin yüksek olmasının insanı kalp hastalıklarından koruduğu belirtildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.