Kolestrol Alzheimer sebebi

Kötü kolesterol alzheimer hastalığı ile bağlantılı. İşte detaylar.

Kötü kolesterol Alzheimer hastalığı ile bağlantılı. İşte detaylar.

alzheimerCalifornia Üniversitesi araştırmacıları, damarlarda daralmaya yol açan kolesterolün, Alzheimer hastalığında ortaya çıkan beyindeki bir protein ile ilişkisi olduğunu gösteriyor. Alzheimerhastalarında, amilod peptid protein kümeleri, beyin hücrelerine yapışıyor. Bu kümeler, hafıza, ruhsal durum ve davranışları etkiliyor.

ALZHEIMER HAKKINDA BİLİNMEYENLER

SADECE KALP DEĞİL, BEYİN ÜZERİNDE DE ETKİSİ VAR

Yüksek yoğunluklu lipoprotein denilen iyi kolesterolün sağlığı koruyucu işlevi var. Düşük yoğunluklu lipoprotein ya da kötü kolesterol ise damarlarda daralmaya ve kalp hastalıklarına yol açabiliyor. Bu araştırmayla, kolesterolün sadece kalp değil, beyin üzerinde de etkisi olduğu ortaya çıkarıldı. 70 yaş ve üzeri 74 erkek ve kadının sağlık durumu incelenerek yapılan araştırmayı yürüten ekibin başındaki Profesör Bruce Reed, araştırmalarının, hafıza kaybı, Alzheimer şikayeti olan kişilerde kolesterol tedavisinin önemini ortaya koyduğunu belirtti. Uzmanlara göre, beyin sağlığını korumanın yolu, dengeli bir diyet, sağlıklı bir kilo, sigaradan uzak durma, düzenli egzersiz yapma ve tansiyon ile kolesterole dikkat etmekten geçiyor. REUTERS

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Ocak 2014Yayınlanma Tarihi:04 Ocak 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.