Kolonyada büyük risk

Kolonya tercihinizin sağlığınızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz? İşte kolonyanın taşıdığı riskler...

Kolonya tercihinizin sağlığınızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz? İşte kolonyanın taşıdığı riskler...

Hemen hepimizin evinde bulunan kolonyalar beyin için tehlike oluşturabiliyor. Bazı üreticilerin etil Alkol yerine, zehirli kimyasallardan arındırılmamış metil alkolü kullanması halk sağlığı açısından ciddi risk oluşturuyor. kolonyaKaliteli kolonyalarda ‘etanol’ denilen etil alkolün kullanılır. ‘Metanol’ dediğimiz ise metil alkoldür. İçinde zehirli kimyasallar taşır, tamamen rafine edilmemiş bir alkoldür. Özellike de ucuz kolonyalarda tercih edilir. Kolonya üretim maliyetini düşürmenin başka bir yöntemine de değinen Kılıç, kolonyanın içindeki alkol oranını düşürerek maliyetin azaltıldığını söyledi. Kolonya üretiminde maliyeti azaltmak için yapılan alkol azaltma en çok limon kolonyasında uygulanır.

İYİ BİR LİMON KOLONYASI 80 DERECE OLMALIDIR

Ucuz kolonyalardaki sıkıntı ya metanol alkol kullanılıyor, ya da derece düşürülerek maliyeti biraz daha aşağı çekmeyi sağlıyor. Limon kolonyasında en iyisi 80 derece olandır, Kokulularda da 60 derece olmalıdır. Kullandığınız kolonyaların yanlış tercihi başta beyin olmak üzere ciğerler ve deri üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Serinlemek ve temizlik amacıyla kullanmış olduğumuz kolonyaların içinde bulunan maddeler vücudumuza solunum ve cilt yoluyla girmektedir. Kolonyanın etil alkolden değil de metil alkolden yapılmış olmasıbeyin, ciğerler ve cilt üzerinde hasara yol açmaktadır. Kolonyanın yol açmış olduğu sorunlar geri dönüşü olmayan problemler doğurabilir.

ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK ZARARLI

Metanol alkolden yapılan bir kolonyayı burnunuza çektiğinizde yüz binlerce hücrenizi öldürür. Hem kendinizin, hem de çocuklarınızın bu kolonyayı kullandığını düşündüğünüzde zarar çok büyüktür. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Mayıs 2015Yayınlanma Tarihi:12 Mayıs 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.