Kontrolsüz yemek artık akıl hastalığı

Zihinsel Hastalıkların Teşhissel ve istatistiksel Rehberi”nde (DSM-IV) yapılacak değişiklikler resmen kabul edildi. Kontrolsüz yemek artık akıl hastalığı.

Zihinsel Hastalıkların Teşhissel ve istatistiksel Rehberi”nde (DSM-IV) yapılacak değişiklikler resmen kabul edildi.  Kontrolsüz yemek artık akıl hastalığı.

ABD’de zihinsel hastalıkların yer aldığı uluslararası kabul gören “Zihinsel Hastalıkların Teşhissel ve istatistiksel Rehberi”nde (DSM-IV) yapılacak değişiklikler resmen kabul edildi. Amerikan Psikiyatri Örgütü’nün hazırladığı “DSM-V” olarak anılacak yeni rehberde yapılan değişikliklerin en çok ses getireni “Asperger Sendromu” rahatsızlığının kaldırılması oldu. Sendrom, otistik spektrum bozuklukları arasında, sosyal etkileşim zorluğu olarak tanımlanıyordu. Rehberdeki diğer önemli değişiklikse, kontrolsüz yemenin bir bozukluk olarak tanımlanması oldu. Öne çıkan düzenlemeler arasında, ruh hali dengesizliği bozukluğu da yer aldı. Buna göre, bir yıl boyunca haftada bir ila üç kez anormal ve sık öfke nöbeti geçiren çocuk ve yetişkinler, “DMDD” ismiyle sınıflandırılan ruhsal bozukluk hastası olarak kabul edilecek. Öte yandan, okuma güçlüğü zorluğu (disleksi) ve diğer öğrenme bozukluklarının tanımı değişmeyecek. Rehberdeki değişiklikler yalnızca ABD değil, dünya çapında zihinsel hastalık sahibi milyonları etkileyecek. Zira, yeni tanımlardan hareketle, okulların, hastanelerin ve ebeveynlerin çocuk gelişim ve eğitiminde yeni hizmet ve yöntemler geliştirmesi gerekiyor.  Rehber, bazı çevrelerde birçok insana, ihtiyaç olmadığı halde ruh hastası teşhisi konulmasına yol açacağı gerekçesiyle eleştiri aldı. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Aralık 2012Yayınlanma Tarihi:06 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.