KONUŞMA BOZUKLUĞU DÜZELİR

PSK.LEYLA ARSLAN

Her toplumda konuşma konusunda sözlerle ilgili belirli bir uzlaşma vardır.  İşte bu uzlaşmaya uymayan her tür bozukluk, konuşma bozukluğu içinde yer alır.  Örneğin; konuşmanın akıcılığındaki sorun da konuşma anlamında bir bozukluktur, bazı sesleri çıkaramamak da, 2.5 yaşına kadar geldiği halde konuşmamak, yani gecikmiş konuşma da tam anlamıyla konuşma bozukluğudur. Genelde çok çeşitli konuşma bozulukları var ama  ben  konuşma bozukluklarını üç başlıkta topluyorum.

Nedir bunlar?

Gecikmiş konuşma, artikülasyon bozukluğu,  konuşmanın akıcılığındaki ritm bozukluğu. Bunların arasında psikiyatrik hastalıklardan etkilenen, onların yansıması olan bozukluklar da var. Örneğin, obsesyondan etkilenen, depresyondan etkilenen kişilerin konuşmalarına yansıyan bozukluklar var.  Konuşma bozuklukları ile bu tür psikiyatrik bazı sorunlar arasında bağlantılar var. Bunları aslında ritm bozukluğu altında topluyorum. Örneğin; OKB tanısı alan bir hasta, aynı zamanda bakıyorum sürekli kelimeleri tekrar ediyor, depresyon tanısı alanlar, konuşmaları bölerek yavaş ve süreksiz konuşuyor. 20 yıldır işin içindeyim, 5 yıldır klinik olarak bu bağlantıları kuruyorum.

Bu sorunlara örnek verebilir misiniz?

Mesela annenin depresyonu ile babanın mükemmelliyetçi yapısı arasında kalan çocukta kekemelik olabiliyor. Çünkü bu durum  kaygı bozkluğuna neden oluyor. Çocuk bu tür bir anne ve baba arasında güvensizliğe düşüyor. Ve özellikle annenin baskıcı yapısında bu sorun yaşanıyor. Ebeveynler arasında çatışma doğuyor ve bu da çocuğun  nefesine yansıyor.

Bütün psikolojik sorunlarda nefes bozuluyor ve konuşma bundan etkileniyor. Çünkü konuşmayı bilimsel olarak açıklamak gerekirse; Akciğerlerden gelen nefesin, ağız boşluğunda şekillenmesi ve beynin emrettiği şekillerde toplumsal sembollere dönmesidir konuşma. Burada ana sermaye nefestir ve nefesi bozan her şey  konuşmayı da bozuyor. Konuşma bozukluğu diye tedavi gören bazı çocuklar kimi zaman astım hastası da çıkabiliyor. Bu bağlantılar da mutlaka araştırılmalı konuşma bozuklukları tedavi edilirken.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.