Köpekler de Asya'dan gitmiş

Köpekler arasında bile “Amerikan yerlileri” bulunuyor. Mesela Arktik ırkların birçoğu genetik miraslarını korumuş ve Kolomb’dan bu yana Avrupalı köpeklere karşı direnmişler.

Köpekler arasında bile “Amerikan yerlileri” bulunuyor. Mesela Arktik ırkların birçoğu genetik miraslarını korumuş ve Kolomb’dan bu yana Avrupalı köpeklere karşı direnmişler.

kopekUluslararası araştırma ekibinin bu sonucu Proceedings dergisinde yayımlandı. Hatta Meksika Chihuahua ırkı, Kristof Kolomb’dan önce Orta Amerika’da yaşayan köpeklerle yakın akrabalıklar gösteriyor. Kalıtım analizleri de ilk Amerikan köpeğinin atasının insanlarla birlikte Asya’dan geldiğini kanıtlıyor. Oysa uzun süredir, Amerika’nın kolonileştirilmesinden sonra Avrupa’dan getirilen köpeklerle, eski ırkların yok olduğu sanılıyordu. Ancak Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika’da yaşayan yaklaşık 2500 köpeğin genetik verilerine dayanan yeni çalışma bu tezi çürüttü. Araştırma grubu İnuit-Eskimo ve Grönland gibi eski Amerikan ırklarını, Alaska’dan Malamut, Meksika’dan Chihuahua, Peru’dan tüysüz Perro sin Pelo ve Meksika’dan Xolotzcuintle ırklarının mitokondri kalıtımlarını incelemiş. Diğer ırkların kalıtım malzemeleriyle gerçekleştirilen karşılaştırmada Arktik ırkların ataları arasında neredeyse hiç Avrupalı ırk bulunmadığını göstermiş. Amerikan köpek ırkları üzerindeki Avrupa etkisi şaşırtıcı derecede az. İncelenen köpeklerin dişi atalarının sadece yüzde 30’u Atlantik üzerinden gelmiş Amerika’ya. Özelliklede Kolomb dönemine ait köpek kalıntılarına ait kalıtım özelliklerinin Chihuahua ile karşılaştırılması sonucunda, bu ırkın genetik özelliklerini çok uzun zamandır koruduğu ortaya çıkmış. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:30 Temmuz 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.