'Kör olabilirsin' deyince 50 kilo zayıfladı

'Kör olmak üzeresin' uyarısını duyunca 120 kilonun üzerinde olan Stean, 70 kiloya düştü ve incecik bir kadın oldu.

İngiltere'de yaşayan ve hem obez hem de şeker hastası olan genç kadın ayrıca enerji içeceklerine bağımlı hale gelmişti. Her gün düzenli olarak kutu kutu enerji içeceği içen 24 yaşındaki Victoria Stean, bir gün doktorundan "kör olmak üzeresin" uyarısını duyunca hayatını değiştirmeye karar verdi. 120 kilonun üzerinde olan Stean, 70 kiloya düştü ve incecik bir kadın oldu.

Daily Mail'in haberine göre İngiltere'de yönetici asistanı olarak çalışan Stean'a 1 yaşında tip 1 diyabet teşhisi koyulmuştu. Bu hastalığı onun tüm hayatını değiştirmeli ve neredeyse hiç tatlı tüketmemeliydi. Ancak o doktorları dinlemeyerek sağlıksız beslenmeden çok uzak bir hayat sürdü.

16 YAŞINDA 100 KİLOYDU

20'li yaşlarına geldiğinde 100 kilonun üstünde bir genç kadındı ve enerji içeceklerine bağımlıydı. 16 yaşına bastığında 100 kilo olduğunu söyleyen Victoria diyabetik retinopati yani kandaki fazla glukozun retinaya zarar vermesi nedeniyle kör olmanın eşiğinden döndü. Victoria durumunu şöyle anlattı, "Doktorlar bana retinopati olabileceğimi söylediler. Retinopati görme kaybına neden oluyor. Hastalık diyabet hastaları arasında çok yaygın ancak benimkinin nedeni sağlıksız besleniyor olmamdı. Yine de dinlemeyip abur cubur tüketmeye devam ettim. Okulda herkes benim kilomla dalga geçerdi ama umrumda olmadı."

KÖR OLACAĞIMI SÖYLÜYORLARDI

2013 yılında Türkiye'ye tatile gelen Victoria bundan sonra ne kadar kilolu olduğunu fotoğraflarına bakınca fark ettiğini söylüyor, "Daha sonra doktorların uyarıları aklıma gelmeye başladı. Kör olacağımı söylüyorlardı. Ben ise yeme konusunda kendimi kontrol edemiyordum."

DAILY MAIL


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Mart 2016Yayınlanma Tarihi:23 Mart 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.