KÖRFEZ SAVAŞI SENDROMU GERÇEK

KÖRFEZ SAVAŞI SENDROMU GERÇEKUPI News - Çeviri: Ayda Çayır/ NP GRUP

Kongre tarafından onaylanan heyet raporuna göre Körfez Savaşı sendromu gerçek. Askerlerin yüzde 25'i hastalığın pençesinde.

Amerikan Kongresinin görevlendirmesiyle Körfez Savaşına katılan askerlerin hastalıklarını araştıran, bilim adamları ve eski askerlerden oluşan danışma komitesince kaleme alınan 450 sayfalık rapor, dün Gaziler Bakanı James Peake'e sunuldu.

Raporda, sendroma başta kum böceklerine karşı kullanılanlar olmak üzere böcek öldürücülerin de aralarında bulunduğu zehirli kimyasal maddelere maruz kalmanın ve sinir sistemi üzerinde zararlı etkisi olan gazlardan korunmak için verilen bir ilacın neden olduğu belirtildi.

Los Angeles Times'ın haberine göre, Gazi İşleri Sekreteri James Peake'e sunulan 450 sayfalık raporda, iki kimyasal maruziyet tutarlı olarak hastalıkla ilişkilendiriliyor. Bunlardan bir tanesi sinir gazına karşı koruma amacıyla askerlere verilen bir ilaç (pyridostigmine bromide) ve çöldeki sineklere ve başka böceklere karşı geniş çapta, çoğu zaman aşırı miktarda kullanılan pestisidlerdi.

Rapor, halihazırdaki bilimsel araştırma bulgularıyla tutarlı olarak, Körfez Savaşı hastalığının gerçek olduğuna ve bunun Körfez Savaşı harekatı sırasında nöro-toksik maruziyetlerin bir sonucu olduğuna işaret ediyor. Ve az sayıda gazinin zaman içerisinde iyileştiğine veya büyük ölçüde düzeldiğine dikkat çekiyor.

1991 savaşına katılmış, 700 bin Amerikalı askerin %25'i hastalığın pençesinde.

Rapor çok sayıda nörolojik problem bildirmiş olan, A.B.D.'li yüz binlerce askerin ve müttefik gazinin şikayetlerini destekler nitelikte. Oysa yıllarca hükümet ortaya çıkan şikayetlerin stres veya bilinmeyen başka sebeplere bağlı olduğunu iddia etmişti.

Bilimadamları ve gazilerden oluşan heyet, Kongre'den hastalığa yönelik etkin tedavi araştırmaları için yıllık $60 milyon dolar ödenek ayırmasını talep etti.

Vietnam gazisi ve heyet başkanı James H. Binns bu konuda şunları söyledi:

"İşin trajik yönü şu ki, halen etkin bir tedavi geliştirilmiş değil. Pek çok Körfez Savaşı gazisi hafıza ve konsantrasyon problemleri, inatçı baş ağrıları, açıklanamayan bitkinlik ve yaygın ağrı bildirdi.  Diğer şikayetler arasında kronik sindirim problemleri, solunum problemleri, deri döküntüleri ve başka kronik anomaliler yer aldı.

Rapora göre, bu hastalık daha çok Lou Gehrig Hastalığı olarak bilinen, körfez savaşı gazilerinde daha sık rastlanan amiyotrofik lateral sklerozla potansiyel olarak bağlantılı olabilir.

Hastalık beyin ve sinir sistemini etkileyen, birden fazla "biyolojik değişikliğin" bir sonucu olarak tanımlanıyor.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.