Korku nedeniyle baygınlık geçiriyor

Suriyeli aileler: Zorluklar hem sağlığımızı hem de ruhsal durumumuzu çok etkiledi. Çocuklar gece genelde kabuslar görerek uyanıyor ve ağlamaya başlıyor.

Suriyeli aileler:  Zorluklar hem sağlığımızı hem de ruhsal durumumuzu çok etkiledi. Çocuklar gece genelde kabuslar görerek uyanıyor ve ağlamaya başlıyor.

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye sınırına yakın bölgede kurdukları çadırda ailesiyle yaşayan 5 yaşındaki Curi, uçak ya da patlama sesi duyduğunda yürüyemiyor ve yaşadığı korku nedeniyle baygınlık geçiriyor.

KORKULARDAN KURTULMANIN YOLLARI

  suriye_korkuSuriye'de yaklaşık 2 yıldır devam eden iç savaş nedeniyle Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Irak gibi komşu ülkelere sığınan on binlerce Suriyeli, gurbette bir çok zorlukla mücadele ediyor. Evlerini terk ederek Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde kurdukları çadırlarda yaşayanlar ise hayırseverlerin desteğiyle yaşama tutunuyor. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği, yüz binlerce evin yıkıldığı iç savaş özellikle kadın ve çocukların beden ve ruh sağlığını olumsuz etkiliyor. Savaşta patlayan bombaların, ateşlenen silahların, dökülen kanın çocuklara verdiği zararın en somut örneği ise ailesiyle Atme kasabasında kurdukları çadırda kalan 5 yaşındaki Curi... Yaklaşık 1,5 ay önce İdlib'den Curi'nin de arasında olduğu 3 çocuğu ve eşi ile Atme kasabası yakınında kurdukları çadıra yerleşen anne Henen El Yusuf, yaşadıkları acıları ve zorlukları tüm dünyanın duyması ve görmesi için kameralara haykırıyor... Özellikle çocuklarının yaşadığı psikolojik durumu anlatırken zaman zaman gözyaşlarını hakim olamayan annenin çaresizliği yürekleri dağlıyor.

“KIZIM ŞEKER HASTASI OLDU”

Anne Henen El Yusuf, Suriye'de savaşın bitmesini, huzurun gelmesini umutla beklediklerini söyledi. Çok zor günler geçirdiklerini vurgulayan Yusuf, psikolojilerinin bozulduğunu, ayrıca 5 yaşındaki kızı Curi'ye doktorların şeker hastalığı teşhisi koyduğunu anlattı. Çocukları için endişelendiğini ifade eden Yusuf, “Zorluklar hem sağlığımızı hem de ruhsal durumumuzu çok etkiledi. Çocuklar gece genelde kabuslar görerek uyanıyor ve ağlamaya başlıyor” diye konuştu. Henen El Yusuf, yaşadıkları bölgelerin sürekli bombalanması ve çatışma sesleri nedeniyle kızı Curi'nin sürekli karın ağrısı çektiğini ve bu sesleri duyduğunda ya olduğu yerde donakaldığını ya da düşüp bayıldığını vurguladı. “İdlib'te dayanacak gücüm kalmayınca çocuklarımı da alarak buraya geldim” diyen anne Henen El Yusuf, şöyle devam etti: “Burada patlama sesi az olduğundan evimize göre burada çocuklarım biraz daha iyi. Eskiden cıvıl cıvıl olan, yüzü gülen kızım yaşananlar nedeniyle adeta içine kapandı, konuşamaz duruma geldi. Burada bombardıman sesleri çok duyulmuyor. Bu yüzden Curi biraz daha iyi ama benim yanımdan hiç ayrılmıyor.” A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Aralık 2012