Korkuları ile alay edilen çocuklar pasif kalıyor

Korkuları ile alay edilen çocuklar pasif kalıyorFobilerin temelinde, aile ve çevrenin yanlış tutumları nedeniyle çocukluk korkularının derinleşmesi yatıyor.

Çocukların korkularını hafife almanın veya 'nasıl olsa geçer' yaklaşımının doğru olmadığını ifade eden uzmanlara göre, korkuları ile alay edilen çocuklar içe kapanık, tedirgin, güçsüz ve pasif oluyor. Çocukların korkularını hafife almanın veya 'nasıl olsa geçer' yaklaşımının doğru olmadığını ifade eden uzmanlara göre, korkuları ile alay edilen çocuklar içe kapanık, tedirgin, güçsüz ve pasif oluyor. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel, çocukların aşırı seslerden, gürültüden, karanlıktan, yükseklikten, hayvanlardan, yalnız kalmaktan, ebeveynden uzaklaşmaktan, yabancılardan korkabildiğini ifade etti. Çocuğun gelişiminin bir parçası olan bu korkuların normal olduğunu söyleyen Evrensel, korkuların çocuğun yaş düzeyi ile uyumlu ve orantılı olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi. Korkuların, anne-babanın uygun olmayan yaklaşımları nedeniyle belirginleşebildiğini anlatan Evrensel, şu örneği veriyor: "Suya girmekten korkan bir çocuğun alışması için havuza atılması çocuğun bir ömür boyu bu alanda korku yaşamasına yol açabilir."

Korkuların aşılmasında anne-baba tutumlarının çok önemli bir rolü bulunduğunu kaydeden Dr. Evrensel, korkularından dolayı çocukların eleştirilmemesi, rencide edilmemesi ve kesinlikle alay edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Uzman Çocuk Psikoloğu Aynur Sayım ise gelişim sürecindeki bir çocukta korkular bulunmasının normal olduğuna dikkat çekti. Savunma mekanizmalarının gelişmesi açısından korkuların çocuklar için gerekli olduğunu anlatan Psikolog Sayım, çocuğun ne tip bir korku yaşadığı, korkunun derecesi ve nedenlerinin iyi analiz edilerek aileleri doğru yönlendirmek gerektiğine işaret etti.

Korumacı tutuma sahip anne-babaların çocuklarının bireyselleşme sorunu yaşayabileceği anlatan Sayım, bu çocukların okula başlama döneminde ayrılma korkusu yaşayabileceğini ve okula uyumda ciddi sıkıntılar çekebileceğine dikkat çekti. Çocuktan yapabileceğinden fazlasını beklemenin ve bu konuyu aşırı vurgulamanın performans kaygısı oluşturabileceğini kaydeden Sayım, baskıya maruz kalanların özellikle okulda sınav kaygısı, başarısız olma ve hata yapma korkusu yaşayabildiğini hatırlattı.

Çocuğa zarar verecek boyuta ulaşan korkulara karşı mutlaka bir uzman yardımı alınmasını öneren Sayım, tavsiyelerini şöyle sıraladı: "Önemsememek, nasıl olsa geçer yaklaşımı, alay etmek, 'sen erkek adamsın, korkmaman lazım' sözleriyle çocuğu yargılamak sorunu çözmek yerine, iyice zorlaştırır. Aileler, hangi korkuların normal, hangilerinin yardım alınması gereken boyutta olduğunu iyi gözlemeliler."

Ünal Livaneli

KAYNAK:  //www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=715047&title=korkulari-ile-alay-edilen-cocuklar-pasif-kaliyor


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.