Koronavirüs'ün (Corona) En büyük hedefleri kimler

Koronavirüs'ün (Coronavirüs) En Büyük Hedefleri: Erkekler, Yaşlılar, Sigara İçenler...

Virüsler bir gruba diğerinden daha ciddi şekilde vurabilir. Dünya çapında 50 milyon insanın yaşandığını iddia eden 1918 grip, özellikle genç yetişkinleri etkiledi. 2015-2016'da Brezilya'da öfkelenen Zika salgını, hamile kadınlar üzerinde özellikle yıkıcı bir etkiye sahipti ve taşıdıkları fetüslerin beyinlerine saldırdılar.

Harvard T.H'de epidemiyoloji yardımcısı profesörü olan Dr. Halk Sağlığı Okulu Chan.

“Bu eşik var gibi görünüyor - [yaş] 35'in altında neredeyse sıfır [vaka] görüyoruz" diyor. “İnsanlar 40 yaşından 80 yaşına kadar yaşlandıkça, ölüm oranının arttığını görüyoruz.”

 Çin'deki ilk 45.000 vakayı inceleyen bildirilen vakaların% 80'inin hafif göründüğünü buldu. Teşhis edilenlerin diğer % 20'sinde zor zaman solunumu, pnömoni ve organ yetmezliği gibi orta, şiddetli veya kritik semptomlar vardı. Genel enfeksiyonların yaklaşık% 2.3'ü öldürücüdür. Çin'de 2002 yılında başlayan benzer bir virüs olan şiddetli akut solunum sendromu (SARS) da 60 yaşın üzerindeki insanlara en sert vurdu. 8 aydan fazla 8 binden fazla kişi virüse yakalandı ve yaklaşık% 10'u öldü.

JAMA çalışmasına göre COVID-19 ile şimdiye kadar 1-9 yaş arası çocuklar tüm Çin enfeksiyonlarının sadece% 1'ini oluşturuyor ve ölümlerin hiçbirini oluşturmuyor. Bir diğer% 1 10-19 yaş arasındaydı.

Çalışmada 70 yaşlarındaki virüsü alan kişilerin% 8'i öldü, çalışma 80 ve daha büyüklerin yaklaşık% 15'inin yanında bulundu. Mina, “80 yaşlarındaki birisinin hastaneden ayrılmama riski oldukça yüksek” diyor Mina.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, erken veriler erkeklerin vakaların yarısından fazlasını oluşturduklarından daha savunmasız olduklarını ortaya koydu. Enfekte erkekler, enfekte kadınlardan iki kat daha sık öldü. Mina, erkeklerin daha sık test ettikleri için daha fazla dava açabileceklerini, ancak “kanıtlar iyi sonuç çıkarmak için güçlü değil” diyor.

Birkaç uzman, The New York Times'a, Çinli erkeklerin sigara içen kadınlardan daha fazla olmaları nedeniyle, kadınlardan daha sert vurulabileceklerini söyledi. 2019'da yapılan bir Dünya Sağlık Örgütü çalışması, Çinli erkeklerin sadece% 1.8'ine kıyasla Çinli erkeklerin% 47.6'sının sigara içtiğini buldu.

Birmingham Tıp Fakültesi Alabama Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Jeanne Marrazzo, kalp problemleri, diyabet veya KOAH gibi akciğer sorunları olan kişilerin de ciddi hastalık ve ölüm riski altında olduğunu söylüyor. COVID-19'u, zaten zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip insanlar üzerinde daha kötü bir etki yapma eğilimi gösteren viral pnömonilerle karşılaştırdı.

Bebekler için Koruma

Hamile kadınlar bu enfeksiyondan etkilenmiş gibi görünmemekle birlikte, şimdiye kadar sadece birkaçı dikkatle takip edilmiştir. Son zamanlarda The Lancet'te yayınlanan bir çalışma, COVID-19 ile enfekte olan dokuz kadının virüsü bebeklerine geçirmediğini ve Mina'nın yenidoğanların hastalığın en kötüsünden kurtulduğunu söyledi.

Bilim adamları çocukların neden korunduğunu bilmiyorlar, herhangi bir ebeveynin bildiği gibi, genellikle hastalık taşıyıcısıdırlar. Mina, çocukların vücutlarının virüsün etkilerini daha iyi idare edebileceğini veya belki de daha önceki, ilgili bir viral enfeksiyondan bağışıklığa sahip olduklarını veya virüsün herhangi bir nedenle çoğalmadığını söylüyor olabilir.

Sağlık çalışanları da özel bir risk altındadır. Çoğu salgının başladığı Hubei eyaletindeki Çin'deki hastaları tedavi ederken en az 1.700 kişi enfekte oldu. Genel olarak, sağlık çalışanları arasındaki vakaların yaklaşık% 15'i ciddi veya kritik olarak sınıflandırıldı ve beşi öldü, bunlardan beşi öldü, 34 yaşındaki Çinli bir oftalmolog olan hastalıkla ilgili erken uyarı yapmaya çalıştı.

Yardım etmeye Çalışmak, Hastalanmak

Mina'ya göre sağlık çalışanlarının, tedavi gördükleri kişinin bulaşıcı olduğunu fark etmedikleri, tedavi ettikleri düzinelerce hastanın her biriyle mükemmel koruyucu giysiler giymedikleri veya ne zaman maruz kaldıklarından dolayı özellikle savunmasız olmaları muhtemeldir. uyudukları yurtlarda olduğu gibi güvenli olduklarını düşünüyorlardı. Dövüşten kaçmak yardımcı olmadı, diyor.

Marrazzo, hastalanıp ölen daha önce sağlıklı olan sağlık çalışanları hakkında özellikle endişeli olduğunu söylüyor. Çin'den gelen verilerin bu işçilerle ilgili tüm hikayeyi anlatmayacağından endişe duyduğunu ekleyerek, ortalama insanlardan daha hasta olmaları mümkündür.

Hazırlanmak için Marrazzo, insanların virüsün nerede yayıldığına dair haberleri takip etmeleri ve kendilerini olabildiğince sağlıklı tutmak için olağan önlemleri almaları gerektiğini söylüyor: yeterince dinlenmek, egzersiz yapmak, iyi yemek yemek ve grip aşısı almak.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Mart 2020Yayınlanma Tarihi:15 Mart 2020

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.