KORURKEN ZARAR VERMEYİN

A.A

Aşırı titiz ve hijyen içinde büyütülen çocuklar ileride büyük problemlerle karşılaşabiliyor. İşte detaylar.


Evlerde adeta bir “fanus”  içinde büyütülen çocukların, bağışıklık sistemleri tam anlamıyla gelişmediği için  anaokuluna veya ilköğretime başladıklarında sık sık hasta oldukları bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Sapan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, şehirleşmenin artmasıyla birlikte son yıllarda çocukların evlerde,  kapalı ortamlarda, dışarıyla çok fazla irtibatı olmadan büyütüldüklerini  söyledi.

Aşırı koruyucu olan anne-babaların, “hasta olmasın” diye çocuklarını  evden bile çıkarmadıklarını ifade eden Sapan, akranlarıyla da temas etmeyen bu  çocukların bağışıklık sistemlerinin tam anlamıyla gelişemediğini vurguladı.
        
“MİKROPLARA DA İHTİYAÇ VAR”
        
Çocukların sokağa çıkmayıp evde televizyon veya bilgisayar başında zaman  harcamalarının, geçirilen rahatsızlık sayısını azalttığına işaret eden Sapan,  şöyle konuştu:

“Evet, bu dönemde hasta olmuyorlar. Ama bu durum, okulun ilk yılında  görülen hastalıkların sayısının artmasına neden oluyor. Kapalı ortamda, diğer  çocuklarla temas etmeden büyüyen çocuklarda, anaokuluna ya da ilkokula başlamayla  birlikte hastalık sıklığında bir artış oluyor. Çocukların bağışıklık  sistemlerinin gelişebilmesi için mikroplara da ihtiyacı olduğu unutulmamalı.”

“KİLO VE OBEZİTE ORTAYA ÇIKABİLİYOR”
        
Prof. Dr. Sapan, öte yandan bu çocuklarda evde, fazla enerji  harcamadıkları için kilo problemi ve obezitenin de ortaya çıkabildiğini dile  getirerek, şunları kaydetti:

“Çocukların çok sıkı koruma önlemleriyle büyütülmeleri onlara yarardan  çok zarar verebilir. Mikroplarla zamanında tanışmayan çocuklar, bağışıklık  sistemlerini geliştiremiyor. Diğer çocuklarla daha sık bir arada olmaları,  onların gelişimleri ve sağlıkları açısından önemli. Doğuştan bağışıklık problemi  olmayan çocukların, sıkı bir denetimle her açıdan dezenfekte edilmiş kontrollü ortamlarda büyütülmeleri sonraki yıllarda alerjik hastalıkların gelişmesine de  neden olabilmektedir. Aileler çocuklarına karşı aşırı koruyucu olmamalı.  Çocukların bir kış sezonunda 6-8 defa ateşli hastalık geçirmesi normaldir. Bu,  onun bağışıklık sisteminin gelişmesini destekler.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.