KORUYUCU KREMLERE DİKKAT

ANKA

Yaz geldi dikkat!  Kremlerin dermatolojik kremler olması ve kremlerin her 2 saat’te bir yenilenmesi gerektiği açıklandı.


Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Ali Gürer, güneşin cilt yaşlanmasına neden olduğunu ifade ederek, güneş koruyucu kremlerin deri tipine göre tercih edilmesini, dermatolojik kremler olması gerektiğini ve kremlerin her 2 saat’te bir yenilenmesinin gerektiğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Ali Gürer ANKA’nın sorularını yanıtladı. Gürer, güneşin cilt yaşlanmasına neden olduğunu belirterek, güneşin akut ve kronik olmak üzere iki tür etkisinin olduğunu söyledi. Gürer, Akut etkide, ciltte güneş yanıklarının oluştuğunu, kronik etkide ise, deri kanserlerine yol açtığını bildirdi.

GÜNEŞ KORUYUCULARI DERMATOLOJİK OLMALI

Koruyucu güneş kremlerinin sadece yazın değil kışın güneşte de kullanılması gerektiğine işaret eden Gürer, koruyucu kremlerin deri tipine göre tercih edilmesini ve dermatolojik kremler olması gerektiğine dikkat çekti. Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu kremin sürülmesi gerektiğini belirten Gürer, “Suya dayanıklı kremler diye bir şey yok, kremler her 2 saat de bir yenilenmeli” diye konuştu. Bayanların yüzüne fondöten, pudra gibi kapatıcılar sürmesinin güneşteyken ciltte lekelerin yol açabileceğine dikkat çeken Gürer, bu tür kapatıcıların altına güneş koruyucu kremlerinin sürülmesinin yararlı olacağını söyledi.

Bebekler için de mutlaka koruyucu güneş kremlerinin kullanılması gerektiğini vurgulayan Gürer, katkı maddesi içeren, güzel kokulu kremlerden kaçınılması gerektiğini bildirdi.

PARFÜMLER DE GÜNEŞ LEKELERİNE YOL AÇIYOR

Güneşin ciltte sarkmalara ve deri kanserine de neden olduğunu belirten Gürer, parfüm sıktıktan sonra yoğun güneşte kalmanın ciltte lekeler oluşturduğunu söyledi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.