KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR GİTTİ

A.A

Yaklaşık 5 bin öğrenci, veli  ve öğretmen, "Faydalı İnsan" projesi sayesinde, zararlı alışkanlıklardan  kurtuldu.

 
Yaklaşık 5 bin öğrenci, veli  ve öğretmen, "Faydalı İnsan" projesi sayesinde, zararlı alışkanlıklar, yalan  söyleme, hayatı sevmeme, emniyet kemeri takmama gibi istenmeyen davranışlarından  kurtuldu.

"Faydalı İnsan Projesi"nin Yazarı ve Genel Koordinatörü eğitimci Mehmet  Akman,  projenin 2008 yılında Gaziantep Mehmet  Rüştü Uzel Endüstri Meslek Lisesi'nde pilot olarak başladığını söyledi.

Amaçlarının, başta eğitim kurumları olmak üzere, toplumun tüm  katmanlarında yer alan kişilerin istenmeyen davranışlarından kurtulması, özel  yeteneklerinin ortaya çıkması ve bunun insanlığın hizmetine sunulmasını sağlamak  olduğunu ifade eden Akman, şöyle konuştu:

"Şu anda projemiz Gaziantep, İstanbul, Aksaray, Eskişehir,  Afyonkarahisar, Bingöl, Mardin, Van, Kahramanmaraş ve Batman'da gönüllü olarak  uygulanıyor. İlköğretim okulları, liseler ve çeşitli meslek yüksek okullarında  uygulanan projeden öğrencilerin yanı sıra öğretmenler ve veliler de  faydalanıyor."

KENDİLERİYLE YÜZLEŞTİLER
        
Akman, proje çerçevesinde kişilerin öncelikle kendileriyle ve istenmeyen  davranışlarıyla yüzleştiğini ve bunu itiraf ettiğini, bu davranışlardan kurtulmak  için gönüllü hale geldiğini belirtti.

Projeye katılan bireylerin çevresinde, onları önemseyen ve değişimlerine  katkıda bulunacak, öğrenci, öğretmen, uzman ve veliden oluşan samimi ve sıcak bir  çevre oluşturulduğunu ifade eden Akman, şunları anlattı:

"İstenmeyen davranışı olan kişi şefkat, ilgi ve dayanışmayla güzel bir  mücadele içine giriyor. Bu mücadelenin içinde oyun var, dostluk, birliktelik,  güven var. Bütün taraflar zevkle bu oyunun içinde yer alıyor ve bu kişiyi  istenmeyen davranışından vazgeçirme konusunda el birliğiyle çalışıyor."

YÜZDE 88 BAŞARI

        
Akman, yaklaşık 5 bin öğrenci, öğretmen ve velinin projeyle istenmeyen  davranışından kurtulduğunu, projede yüzde 88'lik bir başarı sağlandığını  vurguladı.

Projeye katılan kişilerin, derslerinde başarısız olma, zararlı  alışkanlıklar, yalan söyleme, toplum önünde rahat konuşamama, aile içi  geçimsizlik ve şiddet, hayatı sevmeme, tırnak yeme, öğrenciye karşı aşırı  disiplin ve sertlik, çocuğuyla iyi geçinememe, aileye karşı ilgisizlik gibi  istenmeyen davranışlarından vazgeçtiğini dile getiren Akman, şunları kaydetti:

"Projemize birçok kamu kuruluşu, sivil toplum örgütü ve kişiler gönüllü  destek veriyor. Birçok üniversite, cezaevi, kamu kurumları ve kişiler projeyi  uygulamak için bize başvuruyor. Projeye Avrupa'dan bile ilgi var. Hedefimiz 10  ilde uygulanan projeyi Türkiye geneline yaymak. Projemiz 'Avrupa Kültür Başkenti'  çalışmalarına, 'Faydalı İnsanla Sanat Günleri' adı altında giren ender  çalışmalardan biri."

Akman, isteyenlerin projeyle ilgili olarak, "www.faydaliinsan.org.tr"  internet sitesinden bilgi alabileceğini kaydetti.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.