KÖTÜ HABER HİÇ YOKTAN İYİDİR

Kaynak:nytimes - Çeviri: Ayda Çayır/ NP GRUP

Kötü haber almayı hiç kimse istemez, fakat bazıları için hiç haber alamamak çok daha kötü. Yeni bir çalışmada, belirsizliğin hafif düzeyde nörotik kişileri daha fazla strese soktuğu ortaya çıktı.

Kötü haberin dikkati çektiği, iyi haberinse beyinde çok önemli bir değişikliğe yol açmadığı psikiyatristlerce açıklandı. Bilim adamları bu fenomeni beynin tehlikelere karşı geliştirdiği bir sağ kalım mekanizması olarak açıklıyorlar.

Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılar insanların belirsizliğe, yani yetersiz bilgi veya iyi anlaşılmamış bilgiye nasıl tepkiler verdiklerini araştırdılar. 41 genç kadın ve erkek nörotik açıdan değerlendirildikleri bir teste tabi tutuldular. Stres takibinde, araştırmacılar beynin çatışma ve belirsizlikten sorumlu kısmı olan, ön singülat korteksteki nöral aktiviteyi izlediler.

Nörotizm skorları yüksek çıkan deneklerde, olumsuz geribildirimle kıyaslandığında, belirsiz geri bildirim karşısında daha yoğun beyin aktivitesi gözlendi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.