KÖTÜ HATIRALAR ARTIK İLAÇSIZ SİLİNİYOR!

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ABD'de yapılan bir araştırmada ilaç kullanmadan travma ve kötü anıların silinmesinin mümkün olduğunu gösteren araştırmanın sonuçlarını bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler. 

Amerika'da yapılan bir araştırma geçmişte yaşanan kötü hatıraları ilaç kullanmadan silmeyi amaçlıyor. Prof. Tarhan, ABD'Lİ bilim adamlarının geliştirdiklerini açıkladıkları hafızadaki kötü anıların ilaç kullanmaksızın silinebildiği yönündeki yöntemi yorumlayacak. Araştırmada deneklere farklı renklerde resimler gösterilerek elektrik şoku verildi. Bir süre katılımcılarda görüntülere karşı korku hissi yaratan uygulamanın ardından, aynı resimlerin elektrik şoku olmadan periyodik gösterilmesi sayesinde, katılımcıların geliştirdiği korku duygusunun ortadan kalktığı belirtilen çalışmayı Psikiyatri Uzmanı Prof. Tarhan İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

UYUŞTURUCU BAŞLAMA YAŞI NEDEN DÜŞÜYOR?
Uyuşturucuya başlama yaşının giderek düşmesi hem ailelerin hem de yetkililerin bu konuda tekrar düşünmeleri gerektiğini ortaya koyuyor. Adana'dan yükselen Fatma Y'nin çığlığı konuya tekrar dikkat çekti. Gençlerin neden uyuşturucunun pençesine düştüklerini, yapılan hataları ve yaşanan psikolojik dinamiklerin neler olduğunu uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Geçtiğimiz hafta Adana'da 'Eroinden kurtulmak istiyorum ne olur beni cezaevine atın' feryatları ile kamuoyunun dikkatini çeken Fatma Y. den sonra bu konu tekrar gündeme geldi. Adana'da eroin kullandığı için annesi tarafından ihbar edilen, tedaviyi redettiği hastane kapısında krize girerek Fatma Y.nin yaşadığı dram ekranlara yansımıştı. Konuya sahip çıkarak tedavisini üstlenen NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi ekibinden uzmanlar uyuşturucu bağımlılığı ve tedavisini bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Uyuşturucu tuzağına gençler nasıl düşüyorlar? Yaşanan hangi boşluklar yanlış yerlerde doldurulmaya çalışılıyor? Ailelerin tutum hataları nelerdir? Hangi yanlışlar gençleri aile dışında arayışlara ve tatmine itmektedir? Gençler zevk tuzaklarına nasıl yakalanıyorlar? Uyuşturucu simsarları gençlere nasıl tuzak kuruyorlar? Uyuşturucuya yönelen genç hangi davranışlardan fark edilir? Aile durumu ilk fark ettiğinde neler yapmalı nasıl davranmalıdır? Adana'dan yükselen Fatma Y.nin çığlığı ne anlama geliyor? Öğretmenler ve ailelere düşen görevler nelerdir? gibi konuların ele alınacağı İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Etiler Polikliniğinden Uzman Ergen Psikologu Orhan Gümüşel ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Hasan Basri İzgi olacak.

Uyuşturucu tedavisinde neler yapılmaktadır? Uyuşturucu tedavisinden yeni yöntemler nelerdir? Beyin ve bağımlılık konusunda psikiyatri bilimi ne gibi yeni tedavi imkanları sunmaktadır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.