Kötü işte çalışmak zarar veriyor

'Kötü bir işte çalışmak sağlığa işsizlikten daha fazla zarar veriyor'

İspanya'da 2009'daki ekonomik krizin ardından iş bulma kurumlarının kapısında kuyruklar oluşmuştu. İngiltere'de 1000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, kötü bir işte çalışmanın insan sağlığına işsizlikten daha fazla zarar verdiğini ortaya koydu.

İngiliz Financial Times gazetesinin yazarlarından Sarah O'Connor bu araştırmanın, siyasetçilerin "Kötü bir iş, işsizlikten iyidir" sözünü temel alan işsizlik politikalarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini işaret ettiğini yazdı.

Bu ay International Journal of Epidemiology'de (Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi) yayımlanan araştırmada 2009-10 yıllarındaki ekonomik kriz nedeniyle işini kaybeden bin kişi incelendi.

O tarihten itibaren takip edilen 35-75 yaş arası 1000 kişi düzenli olarak kan tahlili, muayene ve anket gibi yöntemlerle incelendi.

KRONİK STRES BELİRTİSİ

Araştırmanın sonucunda şartları kötü işlerde çalışan kişilerin en fazla kronik stres belirtisi gösteren grup olduğu ortaya çıktı.

Maaşı ve imkanları düşük, güvencesizliği yüksek bu işlerde çalışanların sağlıkları, iş bulamayan kişilerinkinden daha kötüydü. Sağlık durumu en iyi olanlarsa iyi birer iş bulanlardı.

Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar, İngiltere'deki işçilerin yüzde 15'inin vardiyası her an değişebilen işlerde çalıştığını söylüyor.

Sarah O'Connor'a göre çalışma saatleri ve maaşı değişken işlerde çalışmak insanlara, gelecekleri belirsiz olduğu için sözleşmeli telefon alamamak gibi nedenlerle maddi açıdan da zarar verebiliyor.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Ocak 2018Yayınlanma Tarihi:06 Eylül 2017