KÖTÜ KOLESTEROLE ÇARE

AFP

İsveç'te geliştirilen Tiroid hormonunu taklit eden bir maddenin kötü kolesterolü düşürebileceği bildirildi.

İsveç'in Karo Bio laboratuvarında geliştirilen eprotirom maddesinin, ilaç tedavisinin yeterli olmadığı kişilerde kötü kolesterolün düşmesini sağladığı belirtildi.

İsveç ve Norveç'de yapılan araştırmalarda bu madde, daha önce kolesterol ilacı kullanmış kişilerin kötü kolesterolünü yüzde 32'ye kadar düşürdü, ayrıca maddenin zararlı yan etkisine rastlanmadı.

Klinik deneyde kolesterol seviyesini düşürmek üzere gönüllülere 4 hafta rejim yaptırıldı. Daha sonra katılımcıların yarısına 3 ay boyunca kolesterol ilaçlarıyla beraber 25, 50 ve 100 miligram eprotirom, diğer gruptakilere sahte ilaç (plasebo) verildi.

Kandaki iyi ve kötü kolesterol ile diğer yağların seviyesini ölçen araştırmacılar, 25 miligram eprotirom alanların kötü kolesterolünün yüzde 22, 50 miligram alanlarınkinin yüzde 29, 100 miligram alanlarınkinin yüzde 32 düştüğünü belirledi. Diğer gruptakilerin kötü kolesterolü ise yüzde 6,5 azaldı.
Ayrıca, eprotiromun iyi kolesterolü sadece yüzde 3 düşürdüğü görüldü.

Bilim adamları, bu sonuçların, "eprotiromun kolesterol ilaçlarının yerini alabileceğini göstermediğine dikkati çekerek, maddenin kolesterol ilaçlarıyla birlikte tamamlayıcı tedavi sunabileceğini ya da ilaçların yan etkilerini kaldıramayanlara verilebileceğini" vurguladı.

Araştırma, "New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.