KRİZ CİNSEL HAYATI DA VURDU

A.A

Aile Sağlığı Araştırma Derneği (ASAD)  tarafından yapılan "Modern Hayat ve Cinsellik Araştırması"na göre, modern hayat  ve ekonomik krizin yol açtığı sıkıntı ve stres cinsel problemleri artırırken,  cinsel sorunlar insanları duygusallıktan uzak ilişkilere yönlendiriyor.

Araştırmanın sonuçları 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla The Marmara  Otel'de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı.
         
Toplantıda konuşan Avrupa Cinsel Sağlık Birliği (ESDA) Başkanı İrem  Hattat, ekonomik kriz döneminde kendilerine telefonla başvuranların sayısında  yüzde 30-35'lik bir artış olduğunu, bu nedenle bir araştırma  gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hattat, bugüne kadar yüzde 76'sı erkek yüzde 24'ü kadın 1580 kişinin  katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, istikrarlı bir ilişkide istek  azalmasının nedenlerinin başında kadınlarda ilişkiden kaynaklanan duygusal  problemlerin, erkeklerde ise mesleki baskı ve günlük sıkıntıların geldiğini dile  getirdi.

Hattat, "Kadınlar ve erkekler cinselliğe hem duygusal hem fiziksel bir  dürtü olarak bakıyor ancak günlük hayattaki terslikler karşısında erkekler 'fast  food seks'e (duygusal olmayan seks) yönelirken kadınlar beklemek taraftarı, çünkü  duygusal ihtiyaçlarını da gözeten kadınlar seksi aceleye getirmenin ilişkileri  yozlaştırdığını düşünüyor" diye konuştu.

Kadın ve erkeklerin istikrarlı ilişkilerden kaçınma nedenlerinin başında  erkeklerde sorumluluk hissinin baskı yaratması, kadınlarda ise kendilerine vakit  kalmadığı düşüncesinin yer aldığını söyleyen Hattat, erkek ve kadın  katılımcıların yüzde 73.5'inin istikrarlı ilişkilerde cinsel beraberliğin daha  iyi yaşanacağı görüşünü dile getirdiğini aktardı.

Cinsel sorunların çözümünde kadınların çoğunun yeni bir şeyler deneme  yolunu seçtiklerini, erkeklerin ise doktora başvurduklarını söyleyen Hattat,  kimseye danışmayan yüzde 12'lik büyük bir kitle olduğunu kaydetti.

Hattat, araştırmaya katılanların yüzde 17'sinin partneriyle cinsel  sorunlarını hiç konuşmadığını ifade ettiğini, kadınlarda bu oranın erkeklere göre  çok yüksek olduğunu vurguladı.
        
ALDATMA VE İNTERNETE YÖNELİM
        
Katılımcılar arasında her 10 kişiden 6'sının aşk ile cinsel birlikteliğin  farklı olduğu fikrinde olduğunu aktaran Hattat, araştırmaya göre her 10 erkekten  4'ünün, her 10 kadından 2'sinin "aldatmaya hazırım" dediğini belirterek,  kadınlarda yakalanma korkusu olmadığında ise bu oranın arttığını ifade etti.

Hattat, "Toplumumuz gerçekten aldatmaya yönelik düşünüyor. Toplamda  baktığımızda her 10 kişiden sadece 2'si aldatmaya 'asla' diyor" dedi.

İnternette ilişki konusunda son yıllarda yükselen bir eğilim olduğuna  dikkat çeken Hattat, kadınların "yeni deneyimler" için, erkeklerin ise  yalnızlık, partneriyle kavgalı olması ve yeni deneyimler isteği gibi sebeplerle  buna yöneldiğini söyledi.

Hattat, "İnternette ilişki düşünür müsünüz?" şeklindeki soruya yanıt  veren kadınların yüzde 65,7'sinin erkeklerin ise yüzde 44,1'inin "hiç  düşünmediğini" söylediğini kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.