KRİZ GÜZELLİĞİ DE VURDU

DHA

İzmir'de, yaşanan ekonomik kriz güzellik sektöründe de kendisini gösterdi. Güzellik merkezlerinin yanı sıra bu ürünlerin satıldığı parfümeri mağazaları da krizden olumsuz etkilendi.

Güzellik merkezleri ve bu ürünleri satanlar için önemli müşteri potonsiyeleri oluşturan çalışan kadınlar, artık güzellik ve cilt bakımı, makyaj ihtiyaçlarına harcadıkları parayı azaltmak zorunda kaldı. Güzellik salonlarından neredeyse elini ayağını çeken kadınlar, daha uygun fiyatlı ürünleri satın alıp, kendileri uygulamaya başladı. Kadınlar bu dönemde güzellik firmalarının düzenlidiği ücretsiz bakım günlerine ise daha çok ilgi gösterir oldu.

İzmir'da Alsancak semtindeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bulunan Halay Parfümeri Mağazası'nın Müdürü Gamze Erdem, krizin etkilerini çok fazlasıyla hissetiklerini belirtti. Kriz öncesi müştelerilerinin çoğunu çalışan kadınların oluşturduğunu belirten Erdem, "Mağazamız güzellik bakım ürünleri almak için sıra bekleyen müşterilerimizle dolup taşıyordu. Sektörde kriz öncesi büyük haretkililik vardı. Fakat krizin daha da derinleşmesi birçok çalışan kadını zor durumda bıraktı. Bu durum bizim işlerimizin de önemli ölçüde azalmasına neden oldu. Artık bayanlar cilt bakımı, makyaj yaptırmak için güzellik merkezlerine de gitmiyor. Aldıkları ucuz fiyatlı ürünlerle, kendi işlerini evde kendileri görüyor. Düzenlediğimiz ücretsiz promosyon cilt bakımlarına gelip, ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Kadınlar, kriz ortamında, güzel ve bakımlı olmak için harcayacakları parayı azaltmak zorunda kaldı" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.