KRİZ PANİK ATAK YARATIYOR

Psikiyatrideki yeni trendleri yakından takip eden, kongreleri izleyen, klinik bulgulara yer vermeyi amaçlayan PSİKOHAYAT Dergisi, anlaşılır bir Türkçe ile konuları ele alıyor.

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı'nın yayınladığı dergi, 'Koruyucu Ruh Sağlığı' kapsamında önemli konulara değinmeye bu sayısında da devam etti. Dosya konusu: Ekonomik Krizin Psikolojik Etkileri… Dünya'nın yaşadığı global ekonomik krizin etkileri Türkiye'de de kendini hissettirmeye başlamasıyla ortaya çıkan psikolojik etkiler inceleniyor.

NPİSTANBUL Hastanesi kurucusu Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Ekonomik krizin hem toplum, hem de bireyler açısından önemli etkilerine dikkat çekiyor. Psikiyatrik yaklaşım olarak kriz varsa onu kabullenmek ve sonra analizini yapmak gerektiğine dikkat çeken Tarhan, toplumsal paniğe dikkat çekti. Tarhan, "Bir gerçek kriz vardır, bir de krizle ilgili orantısız tepki. Bu krize toplumsal panik atak bile denebilir.  Kriz psikolojinde ilk rastlanan sorun panik atak. Beynin kontrol duygusunun bozulduğunu, henüz psikiyatrların çoğu kabul etmiyor ama kontrol duygusu kaybolunca otonom sistemi aşırı çalışıyor. Panik hissi genellikle iş adamlarında yaşanıyor çünkü onlar genelde duygularını belli etmeyen insanlar ve depresyonların örtülü yaşıyorlar. Kalp spazmı, psikosomatik hastalıklar, maskeli depresyon şeklinde yaşıyorlar. Krizin akut döneminde kontrolü kaybediyorum diye panik ataklar yaşanıyor. Kişi içinde bulunduğu durumdan kendini suçluyorsa, devamında panik duygusu gelişiyor. Kişisel başarı ile iş başarısını birlikte görenler daha çok sorun yaşıyor." dedi.

Dosya konusuna katkıda bulunan Memory Center Nöropsikiyatri Merkezinden Prof Dr. Kemal Arıkan ise şu bilgileri verdi:

"Kriz stres yaratıyor, stres hormonlarını yükseltiyor. Diyabete, kansere yol açabiliyor riski artırıyor. Vücudun savunma sistemlerini düşürüyor. İnsanlar anti sosyal değilse bile o tür tutumlar içine girebiliyor ve zemini varsa şiddetleniyor. Narsisistik kişiler varsa çökkünlük yaşayabiliyor, intiharlar artıyor. Kumar ve madde bağımlılığı artabiliyor. Yaşlılarda ciddi sorunlara yol açıyor, özellikle emekli olanların ağzının tadını çok kaçırıyor, ayrıca depresyon yaşlılarda görülüyor."

Ergenlik üzerinde yaptığı çalışmalarla bilinen Uzman Ergen Psikologu Orhan Gümüşel son yılların en çarpıcı konularından birisi olan Uniseks konusunu masaya yatırıyor ve 'Kızlar mı erkekleşiyor, erkekler mi kızlaşıyor?' sorusunun cevabını arıyor.

Türk müziği sanatçısı ve Psikiyatri Uzmanı Dr. Adnan Çoban Yahya Kemal'in gözüyle Türk Musikisi'ni ele alıyor ve önemli tespitlerde bulunuyor. Musikimizin Yahya Kemal'in şahsında bir başka anlam bulduğuna dikkat çekilen çalışmada, bestelerin, yürük semailerin, şarkıların Beyatlı'nın kaleminden yeniden bestelenerek toplumsal yaşamda yerini aldığı belirtiliyor.

Dosya konusu ile bugünlerde yaşanan krize önemli açılımlar getiren dergi, Uğur İlyas Canbolat'ın Genel Yayın Direktörlüğü, Özgür Çetin'in Genel Yayın Yönetmenliğinde çıkıyor. PSİKOHAYAT Dergisi, Ruh sağlığı alanındaki yeni gelişmeleri okuyucu ile paylaşmanın önemli olduğuna inandığını gösteren PSİKOHAYAT Dergisi şu konuları gündeme getirdi: Nostaljinin terapötik etkisi , Zeki erkekler daha kaliteli sperm üretiyor, Tek çocuklar risk altında, Yetişkin korkuları, Tik bozuklukları nelerdir?, Tırnak yeme neyin işaretidir?, Köprülere acil müdahale hattı, Şizofreni ve depresyon, Çocuğun şiddete tanık olması, Sanatın iyileştirici gücü, Yahya Kemal'in gözüyle Türk Musikisi, Depresyon salgını mı var?, Düşmancıl kişilik özellikleri değişir mi?, Kendini şişman görmek, Psikoterapide öne çıkan Neurobiofeedback (Nöroterapi), EFT ve RehaCom yöntemleri, Depresyon tedavisinde yeni seçenek TMU, Sanatta Psikanaliz konusunda Prof. Dr. Nermin Samurçay ile söyleşi,  Saint Petersburg gezisi,  Öğretmen ve öğrenci ilişkisi, Mutluluk virus gibi bulaşıcı, Unutkanlık bir hastalık mı?, Acil psikiyatrik vakalarda acil çözümler, Disleksi: Özgül öğrenme güçlüğü, Duygusal zeki misiniz?, Evlilikte duygusal zeka testi, Diş hekimi fobisi,  Kadınlar erkeklerden daha fazla acı çekiyor, Kekemelerde görülen anksiyete ve depresyon, Yoğun iş stresi altında olanlar ne yapmalı?.

Her sayısında ilgi gören bir teste yer veren PSİKOHAYAT'tın bu sayısında Evlilikte duygusal zeka testi yer alırken, Fatih Uğurlu'nun hazırladığı Psiko-bulmaca ile Zihni Sinir'in çizimi dikkat çekiyor.

İlgi obezleri konusuna dikkat çeken PSİKOHAYAT partnerlerin sık yaşadığı ve ilişkileri tahrip eden bu yaklaşım konusunda önemli açılımlar getiriyor. Takıntılı Aşk'lar kitabının yazarı Uzman Psikolog Zehra Erol Borderline kişiliklerin yaşadığı ilişkiye dikkat çekiyor. Erol "İlişkide kendini ya da sevdiği kişiyi kaybetmekten yoğun bir şekilde korkarlar. Bu da tutarsız davranışlara ve karşısındaki kişinin acı çekmesine neden olur. Yakın ilişki kurdukları adeta yapıştıkları kişiden ayrılmak derin duygusal problemlere neden olur. Anne, baba, sevgili, eş, kardeş, arkadaştan ayrılmak, onlar tarafından onaylanmadığına inanmak, ölüm gibi olaylar depresyona neden olur" görüşünde.

PSİKOHAYAT Dergisinin bu sayısına; Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Prof. Dr. Neriman Samurçay, Prof. Dr. Kemal Arıkan, Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Dr. Gökben Hızlı Sayar, Psk. Zehra Erol, Dr. Adnan Çoban, Psk. Çiğdem Demirsoy, Psk. Yıldız Burkovik, Psk. Hande Sinirlioğlu Ertaş, Psk. Aynur Sayım, Dr. Ahmet Çevikaslan, Dr. Ayşın Kızılkaya, Ayda Çayır, Dr. Serdar Alparslan, Psk. Leyla Arslan, Psk. Ayda Aktay, Dr. Öznur Ateş, Psk. Necmettin Gürsoy, Dr. Hasan Basri İzgi, Psk. Yasemin Kalkavan, Psk. Ercüment Erdoğan katkıda bulundu.

Tasarımlarını Emine Şahinbaş'ın yaptığı dergi ilk sayısında gösterdiği muhteva çeşitliliği ve zenginliği ile yine dikkatleri çekiyor. Dergi, okullara, kamu kurum ve kuruluşlarına, danışmanlık bürolarına, kreşlere ücretsiz gönderiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.