Krize giren estetiğe koşuyor

Uluslararası Estetik Ameliyat Derneği’nin (ISAPS) yayınladığı 2011 rakamları Avrupa’da en çok estetik müdahale yaptıran milletin ekonomik krizin pençesinden kurtulamayan Yunanistan olduğunu gösterdi.

Uluslararası Estetik Ameliyat Derneği’nin (ISAPS) yayınladığı 2011 rakamları Avrupa’da en çok estetik müdahale yaptıran milletin ekonomik krizin pençesinden kurtulamayan Yunanistan olduğunu gösterdi.

estetikKayıtlara göre 2011 yılında 11 milyon nüfuslu Yunanistan’da 142 bin 394 estetik ameliyat gerçekleştirildi. Bu her 79 Yunan’dan birinin estetikli olduğu anlamına geliyor. Bu oran şu an Avrupa Birliği’nin (AB) ekonomik lideri konumunda olan Almanya’da 200’de 1’de kalıyor.

İTALYA İKİNCİ SIRADA

Yunanistan’da estetik ameliyat sayısındaki bu artış operasyon fiyatlarındaki düşüşe ve krizin getirdiği moral depolama ihtiyacına veriliyor. Şu anda en çok estetik ameliyat yaptıran milletler sıralamasında ekonomik kriz yaşayan bir başka Avrupa ülkesi olan İtalya, Yunanistan’ın ardından geliyor. Bu ülkeleri ABD izliyor.

EN YAYGINI BOTOX

ISAPS rakamlarına göre dünyadaki en yaygın estetik ameliyat ‘botox’ bunu özellikle obezite ile boğuşan batılı ülkelerde yağ aldırma operasyonları izliyor. ABD’de en çok göğüs büyütme operasyonu, Güney Kore’de ise burun estetiği yaptırılıyor.

ESTETİKTE DAMPİNG VAR

Yunanistan’da estetik cerrahlar kriz döneminde çalışmaya devam edebilmek için yağ aldırma, yüz gerdirme, silikon taktırma gibi estetik ameliyatların fiyatlarını yüzde 40 düşürdü. Ayrıca Yunanistan’da krizin ardından ameliyathane ücretleri de neredeyse yarı yarıya azaldı. ISAPS rakamlarına göre 2011 yılında Türkiye’de 266 bin 152 estetik operasyon yapılmış. Bu sayı Yunanistan’da yapılan 142 bin 394 ameliyatın neredeyse iki katı ancak Türk nüfusunun Yunanistan’dan çok daha fazla oluşu Türkiye’yi listede geriye itiyor. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi:18 Mayıs 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.