KRONİK AĞRI UYARISI

A.A

KRONİK AĞRI UYARISIUzmanlar uyarıyor: Kronik ağrılar tedavi edilmezse çok büyük zararlara yol açıyor.

Dünya Ağrı Enstitüsü ve Türk Algoloji-Ağrı Derneği Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, kronik ağrının başlı başına bir hastalık olduğunu belirterek, “Kronik ağrılar, tedavi edilmediği zaman her yıl tüm dünyada 700 milyon iş günü kaybına ve 60 milyar dolar zarara yol açıyor” dedi.

Prof. Dr. Erdine, toplam 16 ilde 602 hekimin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonucuna göre, tedavi gören her 5 hastadan birinde yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde şiddetli kronik ağrı görüldüğünü söyledi.

Kronik ağrının başlı başına bir hastalık olduğunu ifade eden Erdine, ağrı kesicilerin doğru zamanda kullanılmasıyla ağrıya çözüm bulunabileceğini, söz konusu araştırmanın da toplumu ve hekimleri bilinçlendirmek için yapıldığını vurguladı.

Erdine, 3 aydan daha uzun süren ağrının “kronik ağrı” kapsamına girdiğini ve kronik ağrının tedavi gerektiren bir sorun olduğunu ifade ederek, romatizmal ağrı, bel ağrıları, kireçlenmeye bağlı ağrılar, kanser ağrısı ve kas eklem ağrılarının kronik ağrı kapsamında ele alınması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Serdar Erdine, “Kronik ağrılar, tedavi edilmediği zaman her yıl tüm dünyada 700 milyon iş günü kaybına ve 60 milyar dolar zarara yol açıyor” dedi.

“Güçlü ağrı kesicilerin yalnızca kanser ağrılarında kullanıldığı” gibi yanlış bir düşüncenin var olduğunu dile getiren Erdine, kırmızı ve yeşil reçeteyle satılan ilaçların, doğru kullanılmaları halinde zararları olmayacağını söyledi.

 

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.