Kronik baş ağrısı için doktora gidin

Uzmanlar, bazen hayati tehlike oluşturan bir durumdan veya bir hastalıktan kaynaklanan baş ağrıları çeken kişilerin mutlaka doktora başvurması gerektiği konusunda uyarıyor..

Almanya' da bir ağrı merkezinde görevli Türk doktor Selçuk Baş, "Gittikçe kötüleşen nedensiz baş ağrısı çeken kişiler mutlaka doktora görünmeli.

Doktorlar baş ağrısı çeken kişilere genellikle işleri ve yaşam tarzları hakkında sorular sorar. Daha sonra hastalar refleks ve sinir sistemlerinin ölçüldüğü fiziksel bir teste tabi tutulur. Diğer aşamada ise göz, boğaz, burun, kulak ve iç organların kontrol edilmesi önemlidir. Ancak, bu muayenelerde hiçbir sonuç çıkmazsa, başın bilgisayarla çekilmiş tomografisi (CT) gibi tüm testler yapılmalıdır" dedi.

"Hastaların çoğu, gerilime bağlı baş ağrısı çekiyor. Bu ağrının nedenleri arasında stres, boyun omurlarının tıkanıklığı veya gözlerin fazla çalışması gibi nedenler gösterilirken, ağrı normal nedenlerden kaynaklanmıyorsa şüpheler artar" diyen Baş, doktorlara hastalığı tedavi ederken aşama aşama ilerlemeleri tavsiyesinde bulundu.

KAYNAK: //arsiv.sabah.com.tr/2008/08/19//haber,ADC85CF4F99E461CA9C45A9F586AAFE9.html


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.